VI grupa FCI

FCI 19/VI.1  |  Francja

Chien Courant Briquet Griffon Vendeen znaczy tyle co szorstkowłosy wandejski gończy średnich rozmiarów. Został wyhodowany przed pierwszą wojną światową przez hrabiego Comte d’Elva. Jest harmonijną, ulepszoną i nieco mniejszą wersją standardowego wandejczyka, obecnie już nie spotykaną. Można za to zobaczyć jego kuzyna, basseta wandejskiego, małego i dużego. Zostały wielokrotnie zdziesiątkowane w trakcie wojen i pojawiły się ponownie w Fontenay-le-Comte w 1946 roku.

© knowaboutdog.com

Będą psem gończym, przejawia typowe dla nich cechy: jest uparty, silny i zdecydowane, nie daje sobie w kaszą dmuchać. Socjalizację należy zacząć bardzo wcześnie, zapoznając go z jak największą ilością bodźców. Jeśli planujemy trzymać go z innymi zwierzętami, to także należy uwzględnić, aby był do nich przyzwyczajony i nie próbował na nie polować. Jest także psem bardzo energiczny, wytrzymały i zapalony z niego myśliwy. Wymaga zdecydowanej i konsekwentnej ręki, a także kogoś, kto umie zapewnić mu odpowiednio dużo zajęć zarówno na polu myśliwskich, jak i towarzyskim.

Na polowaniu jest to pies pewny siebie, z dobrym nosem i miłym głosem. Bardzo zwinny, zarówno na terenach płaskich, jak i w trudnych, niedostępnych miejscach. Poluje z wiatrem. Myśliwy, z którym pracuje, musi być zdecydowany i pewny siebie, być liderem, aby pies go słuchał i go szanował. Tak samo jest w życiu prywatnym. Już od samego początku musimy uświadomić psa, że to my jesteśmy osobnikiem alfa w stadzie, gdyż niezależnie od charakteru potrafią być momentami nieposłuszne, a rozdrażnione mogą ugryźć.

© royal-canin.eng

Mimo wszystko są dobrymi psami rodzinnymi, bardzo czułe i spokojne, choć nie możemy zapomnieć o porządnych spacerach i aktywności dla psa, aby nie stał się hiperaktywny i nieznośny. Warto pomyśleć nad sportami albo specjalnymi łamigłówkami dla psa i różnego rodzaju aktywnościami, jeśli nie zamierzamy brać udział w polowaniach. Nie nadaje się do małych dzieci, nie powinno się go też zostawiać sam na sam z dziećmi, zwłaszcza, jeśli te lubią pchać wszędzie ręce i męczyć psa. Może dziabnąć, jeśli dziecko będzie zbyt natarczywe.

Generalnie rasa bardzo wytrzymała i zdrowa. Nie odnotowuje się chorób typowych dla rasy, chociaż nie należy do długowiecznych. Więcej uwagi należy poświęcić gęstej sierści. Należy ją regularnie szczotkować, najlepiej kilka rasy w tygodniu, aby zapobiec skołtunieniom regularnie podcinać. Nie jest to też pies do miasta, źle się czuje zamknięty w ograniczonej przestrzeni.

© animalsbreeds.com

Nazwy: Chien Courant Briquet Griffon Vendeen, Briquet Griffon Vendeen, gończy wandejski szorstkowłosy, gończy wandejski.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na dużą zwierzynę, także zające i lisy.
Przeznaczenie obecne: polowanie, do towarzystwa.
Długość życia: 10-12 lat.
Wielkość i waga: 48-55 cm, 22-25 kg.
Umaszczenie: biało-czarne, czarne podpalane, czarno-płowe, biało-pomarańczowe, tricolor, płowe, płowe piaskowe z lub bez bieli.

© Załoga Chartykasa