VI grupa FCI

FCI 63/VI.1  |  Austria

Gończy austriacki wywodzi się najprawdopodobniej od dawnych celtyckich psów myśliwskich, jego pochodzenie nie jest jednak pewne. Niejasności mogą być spowodowane nieuregulowanymi kwestiami dotyczącymi tejże rasy przed XIX wiekiem. Nie zmienia to jednak faktu, że gończe te są mało znane poza granicami Austrii.

© opsach.pl

Jest to pies stworzony do polowań. Odnajduje się zwłaszcza w trudnych obszarach górskich, adaptując się do każdych warunków atmosferycznych. Został stworzony do polowania głównie w wysokich austriackich górach, ale bez problemu sprawdzi się na równinach. Wykorzystywany głównie do polowań na zające, ale radzi sobie z innymi gatunkami zwierząt. Ceni się go zarówno jako psa myśliwskiego, jak o gończego.

Charakteryzuje się donośnym, głosem i dobrym węchem. Podczas pogoni za zwierzyną wydaje charakterystyczne dźwięki, jednakże podczas tropienia zachowuje ciszę. Bardzo przypomina nasze polskie, a także słowackie gończe. Myśliwi bardzo je cenią za odporność i wytrzymałość, jednakże nie cała populacja znajduje się w ich rękac
© pferdografen.de

Brandlbracke świetnie odnajduje się w roli psa rodzinnego, jest bowiem także bardzo spokojne i łagodne, poza pracą. Są bardzo inteligentne i w lot chwytają komendy, dlatego szkolenie ich to czysta przyjemność. Szybko przywiązują się do rodziny, tworząc z nią silne i trwałe relacje. Znany jest ze swej łagodności wobec dzieci, będąc ich przyjacielem. Prawidłowo uspołecznione szczenie staje się wspaniałym psem rodzinnym.

Nie są to jednak psy przystosowane do życia w mieście, potrzebują ogromu ruchu i przestrzeni. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale są podatne na infekcje uszu, dlatego trzeba je otoczyć szczególną uwagą.

© sabinemiddelhaufeshundundnatur.net

Nazwy: Brandlbracke, gończy austriacki, Österreichische Glatthaarige Bracke, Kärntner Bracke, Austrian Black and Tan Hound.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie.
Przeznaczenie obecne: polowanie na lisy i zające, do towarzystwa.
Długość życia: 12-13 lat.
Wielkość i waga: 48-56 cm, 16-27 kg.
Umaszczenie: czarne podpalane, dwie płowe plamki nad oczami.

© Załoga Chartykasa