Słynne psy

Grób Gelerta w Walii

Jedna z najbardziej znanych i lubianych legend w Walii to historia o wiernym Gelercie, która sięga 13 wieku. Książę Llewelyn Wielki miał pałac w Beddgelert w Caernarvonshire i jako, że był zapalonym myśliwym, spędzał mnóstwo czasu na łowach w swoich rozległych posiadłościach. Miał wiele psów myśliwskich i któregoś dnia, kiedy przyzywał je jak zwykle dźwiękiem swego rogu, jego ukochany pies Gelert, nie pojawił się i książę z żalem wybrał się na łowy bez niego. Kiedy jednak wrócił z polowania, Gelert przywitał go bardzo podekscytowany, a pysk ociekał mu krwią. Książę przeraził się i straszna myśl zaświtała mu w głowie – może to była krew jego rocznego synka?

Jego najgorszy obawy wydawały się potwierdzać, gdy zobaczył w pokoju dziecinnym przewróconą kołyskę, a ściany całe we krwi, zaś po dziecku nie było ani śladu. Llewelyn był przekonany iż to właśnie jego ukochany pies zabił synka, więc oszalały z żali wyciągnął miecz i zatopił go w sercu Gelerta. W momencie gdy pies zaskowyczał w Agonii, książę usłyszał płacz dziecka dochodzący zza przewróconej kołyski. Za nim zaś leżał ogromny wilk, zabity przez dzielnego Gelerta.

Książę zżerany wyrzutami sumienia wyniósł ciało wiernego psa i pochował go tam, gdzie każdy mógł widzieć grób dzielnego psa i usłyszeć historię jego walki z ogromnym wilkiem. Książę pozostał już na zawsze smutny i nigdy już się nie uśmiechnął. Do dziś można zobaczyć w Walii kopczyk kamieni zwany miejscem wiecznego spoczynku Gelerta.

© Załoga Chartykasa