Rasy niezarejestrowane

FCI 258/V.5  |  Japonia (skreślony)

Sanshu jest jedną z ciekawszych ras psów. Do jego stworzenia użyto między innymi chow choa, akity, wymarłego już Phu Quoc dog i Aichi. Przypomina wyglądem małą akitę lub przerośnięta shibę, idealnie wpasowując się w typ psa z japońskich wysp. Powstał na japońskiej wyspie Honsiu w 1912 roku. Został wstępnie uznany przez FCI i wciągnięty na listę pod numerze 258, po czym z niewiadomych przyczyn skreślony w 1999 roku.

Jest to bardzo wytrzymały i żywy pies, wszechstronnie użytkowany na wyspach. Sprawdza się jako zaganiacz stada, stróż, na polowaniach. Wyróżnia się dwie jego odmiany, małą i średnią, różniące się między osobą około 10-cioma centymetrami wysokości. Japończycy cenią je nie tylko ze względu na wszechstronne użytkowanie, ale także bardzo spokojny temperament i słodką naturę. Poza krajem pochodzenia o sanshu się właściwie nie słyszy, mało kto zdaje sobie sprawę z istnienia tej rasy.

Znany jako wspaniały pies stróżując, ceniony jest przede wszystkim jako pies do towarzystwa. Jest wrażliwy, bardzo mocno się przywiązuje do rodziny i jest z nią silnie związany. Posłuszny, lojalny, szybko poddaje się tresurze, o ile podejdziemy do niego łagodnie i pozytywnie. Szybko rozkwitnie jeśli damy mu odpowiednio dużo miłości i czułości.

Bardzo czułe w stosunku do dzieci, uwielbiają się z nimi bawić. Są z natury pozbawione agresji, bardzo opiekuńcze w stosunku do małych przyjaciół. Posiada wysoce rozwinięty instynkt ochrony, broni swego terytorium i rodziny za wszelką cenę. W stosunku do obcych jest nieufny i zdystansowany, ale nigdy nie agresywny. Uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, źle się czują zamknięte cały czas w mieszkaniu.

Szata sanshu wymaga codziennej pielęgnacji, głównie rozczesywania, aby nie dopuścić do jej skołtunienia i zachowania świeżego wyglądu. Potrzebuje dużo ruchu i zajęcia, są bardzo energiczne, szybko się nudzą. Lubią wędrować i biegać, zwiedzać nowe tereny. Należy to wziąć pod uwagę i zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności psychoruchowej.

Nazwy: Sanshu, sanshu dog.
Przeznaczenie pierwotne: wszechstronnie użytkowy, pasterz, stróż, towarzyszysz.
Przeznaczenie
obecne:
wszechstronnie użytkowy, pasterz, stróż, towarzyszysz.
Długość życia: 10-12 lat.
Wielkość i waga: 40-61 cm, 15-25 kg.
Umaszczenie: czerwone, szare, podpalane, białe, czarne podpalane, sól i pieprz, łaciate.

© Załoga Chartykasa