Historie ras

 © Ozoniez / flickr

Thai bangkaew dog jest psem o wdzięcznej nazwie i równie wdzięcznym wyglądzie. Bardzo przypomina inne azjatyckie szpice, jest jednak masywniejszy, a jego sylwetka wyraźnie wpisuje się w kwadrat.

Jego oryginalna nazwa w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Pies z tajlandzkiej wioski Bangkaew„, gdyż Bangkaew jest właśnie wiosną znajdującą się w Bang Rakam dzielnicy w tajlandzkiej prowincji Phitsanulok, dosłownie w centrum Tajlandii. Znajduje się tam klasztor zwany Wat Bangkaew, który uważa się za miejsce powstania tych psów.

Legenda głosi bowiem, że trzeci opat ze świątyni Bangkaew, szanowany powszechnie Luang Puh Maak Metharee znany był z miłosierdzia i dawał opiekę wszystkim żywym istotom. Przybył do niego wieśniak imieniem wieśniak imieniem Tah Nim, przyprowadzając ze sobą szczenną suczkę. Oddał ją, ponieważ została pokryta przez szakala złotego albo cyjona, mieszkających w poprzednim lesie.

I faktycznie, pierwsi przedstawiciele rasy powstali poprzez skrzyżowanie psa domowego z szakalem. Z wyniku tej krzyżówki urodził się w 1957 roku cztery szczenięta – długowłose o umaszczeniu czarnym i ciemnobrązowym. Od tamtego czasu rasę rozwinięto i uformowano dzisiejszy wygląd. Jest na tyle stabilna i odległa genetycznie, że została tymczasowo zarejestrowana przez FCI. Niestety póki co poza Azją jest praktycznie nieznana.

 © Załoga Chartykasa