VI grupa FCI

FCI 154/VI/1  |  Chorwacja

Gończy chorwacki pochodzi najprawdopodobniej z XVIII wieku, wyhodowany w Chorwacji. Pierwotni wykorzystywany był do polowania na drobne zwierzęta, jak zające, króliki czy lisy. Jest to zapalony, szynki i wytrwały myśliwy, obdarzony wspaniałym węchem i donośnym, dźwięcznym głosem. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, bez problemu sprawdza się zarówno na rozległych terenach leśnych oraz gęstych podłożach, pełnych krzaków. Obecnie wykorzystywany także jako pies do towarzystwa, jak i psa poszukiwawczego.

 ©  skk.se

Pies ten jest bardzo czujny aktywny. Ze względu na swoje myśliwskie pochodzenie jest psem nieznoszącym siedzenia w miejscu i braku zajęć. Nie nadaje się do życia w mieście, potrzebuje terenu, na którym może się wybiegać, chłonąć zapachy i dać upust swej energii. Jako pies gończy jest odważny, sprytny, odporny na trudne warunki atmosferyczne i bardzo pracowity. Pies ten żyje pracą, polowaniem, tropieniem, szukaniem zapachów i bieganiem. Sprawdza się także w roli psa stróżującego.

Z drugiej strony jest psem bardzo przywiązanym do swego pana. Bardzo czuły i zawsze chętny na pieszczoty, uwielbia przebywać ze swoją rodziną. Bardzo chętnie towarzyszy dzieciom w ich szalonych zabawach, lubi ich towarzystwo. Kreatywne zabawy dzieci stanowią jednocześnie różnorodne źródło aktywności dla psa, który dzięki temu nie będzie się nudził.

 © pinterest.com

Swojego pana kocha, słucha się go i jest mu wierny. Co więcej, psy te są bardzo podatne na szkolenie, uczą się szybko i chętnie, a do tego są bardzo inteligentne i także socjalizacja nie sprawia większych problemów. Nie ma także problemów z akceptacją innych psów na sowim terytorium, może z nimi mieszkać w jednym mieszkaniu. Należy jednak uważać na małe zwierzęta, typu króliki czy świnki morskie i nie zostawiać ich sam na sam z psem.

Bardzo ważna jest odpowiednia dawka ruchu i urozmaiconych ćwiczeń. Spacer codziennie w tym samym miejscu z pewnością nie wystarczy. Niewybiegany, znudzony pies szybko stanie się naszym utrapieniem w domu. Generalnie jest to rasa zdrowa, nie ma typowych chorób. Jedyne, na co trzeba zwracać uwagę to długie zwisające uszy i regularnie je czyścić.

 © chcepsa.pl

Nazwy: Gończy chorwacki, Gończy posawski, Posavski Gonic, Posavac Hound, Savetalbracke, Posavatz Bracke, Posavac, Save Bracke, Laufhund des Kraser Beckens
Przeznaczenie pierwotne: polowanie.
Przeznaczenie obecne: polowanie, do towarzystwa.
Długość życia: 12-13 lat.
Wielkość i waga: 16-20 kg. 46-48 cm.
Umaszczenie: pszeniczno-czerwone w białe łaty.

 © Załoga Chartykasa