Historie ras

Owczarki kaukaskie są uważane za jedną z najstarszych ras psów, wywodzących się z dogowatych psów Tybetu, spokrewnionych z psami bojowymi. Powstały w Kaukazie, ale ze względu na swe wrodzone zdolności do przystosowywania się do różnych warunków klimatycznych, szybko rozprzestrzeniła się po całej Azji, a następnie do Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Został ukształtowany przez surowy, górski klimat, wymagając bogatej szaty chroniącej przed zimnej, inteligencji i samodzielności. Na przestrzeni lat uformowały się dwa typy – górski i te żyjące niżej na obszarach stepowych. Górski typ charakteryzuje się dość krótkimi kończynami, głęboką klatką piersiową i wydłużonym zadem. Były przede wszystkim silne, odważne, inteligentne i bardzo samodzielne, bowiem używane jako psy pasterskie nie były rozpieszczane przez pasterzy – jadły byle co i często całymi dniami samodzielnie pilnowały stad. Liczył się przede wszystkim charakter, nie zwracano większej uwagi na wygląd. Typ stepowy był zdecydowanie mniejszy i lżejszy niż górski.

Zostały sprowadzone do Niemiec w latach sześćdziesiątych, aby pomóc uszczelnić granicę, zwłaszcza mur berliński. Ich groźny wygląd i zachowanie skutecznie zniechęcało wszystkich chcących przedostać się na drugą stronę. Gdy w 1989 mur berliński upadł, wiele z nich zostało w Niemczech, gdzie rozwinęło się wiele hodowli.

Standard RKF (Rosyjska Kynologiczna Federacja), z 1997 roku, podaje krótką charakterystykę: duży pies, masywnej budowy, grubej kości, o silnym umięśnieniu i tak właściwie jest to dość trafny opis, obowiązujący do dziś. W Polsce owczarki kaukaskie pojawiły się stosunkowo późno, bo na początku lat 1980 i mimo, że pies ten nie nadaje się do miast, zyskał od tamtej pory wielu miłośników.

© Załoga Chartykasa