V grupa FCI

FCI 243/V.1  |  USA

Nazwa alaskan malamute po raz pierwszy pojawiła się w zapiskach plemienia Malemutów, żyjącego w zachodniej Alasce. Psy były pierwotnie hodowane do ciągnięcia sań, niemniej z czasem poczęto krzyżować je z innymi psami przybyłymi wraz z osadnikami w czasie gorączki złota. Na skutek licznych krzyżowań wyhodowano psy silne, niebywale wytrzymałe i bardzo postawne. Czworonogi bez problemu pociągały nawet bardzo duże ładunki. Na początku XX wieku liczba pierwotnych malamutów prawie sięgnęła zera, dlatego w okresie międzywojennym podjęto działania zmierzające do zachowania czystości rasy i jej rekonstrukcji.Obecnie malamute uznawany jest za jedną z najstarszych i najczystszych ras.

 © obrazki.4ever.eu

Malamuty mają podwójną warstwę sierści – oleistą i wełnistą wewnętrzną oraz grubą i nieco odstającą zewnętrzną. Takie połączenie sprawia, że psy te ciężko znoszą upały i łatwo się grzeją, dlatego zwłaszcza podczas upałów należy je otoczyć szczególną troską i zapewnić chłodne przewiewne miejsce oraz dostęp do świeżej wody.

Są to psy przede wszystkim bardzo silne i wytrzymałe, po odpowiednim treningu są w stanie przeciągnąć ciężary o wadze ponad 1 tony. Obecnie wciąż wykorzystuje się je jako psy pociągowe, głównie w zawodach psów pociągowych, lecz sporty te są świetnym sposobem na utrzymanie ich kondycji i rozwój psychiczny. Jeśli nie mamy możliwości, ani środków by profesjonalnie trenować, dobrym sposobem jest zakup odpowiednich szelek i opony… jednej lub kilku. Trening z ciągnięciem opony jest jednym z podstawowych sposobów na rozładowanie energii i wyrobienie sił u psów tego typu.

 © animalhusbandries.blogspot.com

Jest to rasa niezmieniona na przestrzeni wieków, nie ingeruje się w jej charakter oraz wygląd, dlatego obecne malamuty wciąż przedstawiają wiele cech pierwotnych. Mogą być uparte i zdarzają się ogromni indywidualiści w rasie, jednakże dobrze wychowany malamut jest strasznym pieszczochem. Trening będzie trudny i długi, wymaga ogromnej konsekwencji i stanowczości, jednakże na pewno się opłaca. Psy te są bardzo inteligentne i przez rodzaj wykonywanej pracy nauczyły się zaradności, dlatego szybko znajdą luki w naszym postępowaniu. Nie nadają się dla ludzi niedoświadczonych i słabych psychicznie, czy niezdecydowanych.

Malamuty są bardzo dumnymi psami ze skłonnościami do dominacji, dlatego bardzo wcześnie należy mu pokazać miejsce w stadzie. Jest to dodatkowo pies bardzo stadny, swoją rodzinę traktuje właśnie jako stado, dlatego ważne jest, aby nie pozwolić na zachowania dominacyjne i pokazać mu, że to my jesteśmy liderem.

 ©  pinterest.com

Pies ten musi pracować. Ma ogromne zasoby energii, które należy spożytkować. Uwielbiają i potrzebują dużej ilości ruchu, spacerów i zajęcia. Są dominujące w stosunku do innych psów i zawsze próbują je sobie podporządkować, ale jest to zachowanie, które można w pewien sposób skorygować.

Malamuty mają ogromną wyobraźnie i cały czas zaskakują pomysłami i tym, w jaki sposób znajdują sobie zajęcie. Analizuje sytuacje, wyciąga z niej wnioski i zawsze znajdzie coś, co przyniesie mu korzyść. Ze względu na pierwotnie pełnione funkcje malamuty mają silnie rozwinięty naturalny instynkt myśliwski, który często kończy się pogonią za małymi zwierzętami takimi jak króliki, wiewiórki, kury czy koty. Trzeba dodać że nie jest to normą, wiele zależy od nas samych jak wcześnie będzie uspołeczniany nas pies i  przyzwyczajany do wielu nietypowych sytuacji.

 

 © animal.discovery.com

Mimo wielu trudnych cech charakteru, należy pamiętać, że są to psy wybitnie rodzinnie, kochające rodzinę i dzieci całym sercem. Ze względu na swoje rozmiary i wagę nie można go zostawiać samego z małymi dziećmi, żeby przypadkiem nie zrobiły im krzywdy swoimi rozmiarami. Nie nadają się do wielkich miast, najlepiej będą się czuły na przedmieściach i wsiach, gdzie mają do dyspozycji duże tereny. Ich ogromną zaletą jest praktycznie brak szczekliwości. Porozumiewają się krótkim szczeknięciem i poza tym nie szczekają w ogóle.

Nazwy: Alaskan malamute, malamute d’Alaska, malamute de Alaska, alaska-malamut, malamut alaskan, malamute, alaskan, Mal, Mally.
Przeznaczenie pierwotne: ciągnięcie sań.
Przeznaczenie obecne: okazjonalnie pies pociągowy, do towarzystwa.
Długość życia: około 10 lat.
Wielkość i waga: 58-71 cm, 35-56 kg.
Umaszczenie: w odcieniach szarego i białego, sobolowo-białego, czarno-białego, wilczasto-białego, czerwono-białego albo czysto białego

 © Załoga Chartykasa