I grupa FCI

FCI 251/I.1  |  Polska

Polski owczarek nizinny jest jedną z naszych pięciu rodzimych ras psów (pozostałe to owczarek podhalański, ogar polski, gończy polski, chart polski). Pochodzi najprawdopodobniej od psów, z których został wyhodowany także terier tybetański. Psy tybetańskie wędrowały wraz z nomadami w kierunku zachodnim, trafiając w ten sposób na obszar Niziny Wschodnioeuropejskiej. W okolicach V wieku wraz z najazdem Hunów przedostały się do Europy Centralnej.

© pies.pl

Pierwotnie PON były wykorzystywane głównie do pilnowania ogromnych stad owiec, ze względu na swój silny instynkt zaganiający i stróżujący. Obecnie ta rola w większości zanikła i sprawują się głównie jako psy do towarzystwa. W Skandynawii jednakże bardzo często wykorzystuje się je jako psy ratownicze. Coraz częściej także sprawdzają się w sportach, jak agility.

Obecne PONy są przede wszystkim domowymi pieszczochami, ale zachowały wiele cech. Doskonale sprawdza się w roli stróża, gdyż są z natury nieufne w stosunku do obcych, a każdą obecność nieznanego osobnika manifestują głośnym szczekaniem. Szczekanie to pojawia się także w innych sytuacjach, na przykład podczas silnych emocji, zabaw, gdyż lubią sobie „pogadać”. Są to psy bardzo rodzinne, kochają całe swoje stado, nie są psem jednego pana. Bardzo często najmocniej zaprzyjaźniają się z dziećmi i towarzyszą im całymi dniami.

Są to psy inteligentne, ale jednocześnie są dużymi indywidualistami. Dają się łatwo szkolić, gdyż są bardzo łakome i za przysmak dadzą się pokroić. Dwa razy jednak zastanowi się, czy polecenie, które mu wydajemy warte jest wykonania. Chętnie zaprzyjaźnia się z innymi zwierzętami i akceptuje je w swoim otoczeniu, nie mają też skłonności do włóczęgostwa i ucieczek.

PON potrzebuje kontaktu ze swoim opiekunem. Pozostawiony sam sobie na całe dnie szybko stanie się nieposłuszny, Podczas socjalizacji trzeba mu pokazywać jak najwięcej rzeczy, najlepiej brać wszędzie ze sobą, wdrażać do życia rodzinnego i przede wszystkim wyszukiwać nowych rozwiązań i kreatywnych zabaw. PON, który podczas dojrzewania zostawiony est samemu sobie wyrośnie na głupiego i szczekliwego, a wrodzona nieufność sprawi, że stanie się agresywny i będzie się bał całego świata.

© piesporadnik.pl

Wbrew pozorom, włos PON nie wymaga wiele uwagi i pielęgnacji. Ma długi włos i nie gubi go zbyt wiele. Martwe włosy w większości zostają na psie, a niewyczesane zamieniają się w dredy, dlatego, jedyne, o czym możemy pamiętać, to regularne i dokładne wyczesanie psa. Należy też zwracać baczną uwagę na żywienie psa, gdyż są bardzo łakome i szybko tyją, dlatego trzeba bardzo uważać ze smakołykami.

Nazwy: Polski owczarek nizinny, PON, Polish lowland sheepdog, Polnischer Niederungshütehund.
Przeznaczenie pierwotne: pilnowanie dużych stad owiec.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, psy ratownicze.
Długość życia: 12-15 lat.
Wielkość i waga: 42-50 cm, 10-15 kg.
Umaszczenie Wszelkie umaszczenia jednolite (czarne podpalane, beżowe, szare, czekoladowe), jak i łaciate (białe z łatami o kombinacji kolorystycznej, takiej jak dla umaszczeń jednolitych) są dopuszczalne.

© Załoga Chartykasa