VI grupa FCI

FCI 151/VI.1  |  Chorwacja

FCI 152/VI.1  |  Chorwacja

Istryjskie gończe wywodzą się od dawnych psów hodowanych w Istrii. O tym, jak wyglądały niegdyś niewiele wiadomo, ale podobizny ówczesnych psów myśliwskich utrwalił na swoich obrazach między innymi Tycjan, istnieją też na ich temat zapiski w starych kronikach. Były to psy bardzo popularne w swoich okolicach, a FCI uznało je już w 1949 roku. Obecnie hodowane są w dwóch odmianach: szorstko- i krótkowłose, uznawane za dwie osobne rasy.

krótkowłosy © prodajapasa.com

Gończe istryjskie są psami inteligentnymi, żywymi i bardzo aktywnymi. Zawsze skore do zabawy, szybko łapią język z dziećmi i są niestrudzonymi towarzyszami.  Pomimo bycia psem myśliwskich, świetnie odnajduję się w roli psa rodzinnego. Toleruje w mieszkaniu inne zwierzęta, bardzo często się z nimi zaprzyjaźnia.

Uwielbia aktywność na świeżym powietrzu, gry, zabawy, treningi, dlatego idealnie sprawdzi się jako towarzysz osób aktywnych, często wychodzących z domu. Nie nadaje się do życia w centrum miasta, prędzej na obrzeżach, na których będzie można zabrać go na spacer do lasu, czy łąkę, a od czasu do czasu pojechać dalej, na przykład nad jezioro, aby się wyszalał. Gończe te mają ogromną potrzebę ruchu i nie należy o tym zapominać.

krótkowłosy © royal-canin.at

Są pełne zapału do nauki i szkolenia, chętnie się słuchają i uwielbiają wykonywać komendy, dlatego szkolenie nie jest trudne. Źle znoszą samotność i nie mogą długo zostawać same. Pielęgnacja nie nastręcza trudności, wystarcz regularnie, na przykład raz w tygodniu przeczesać porządnie psa. Rasa zdrowa, nie ma znaleziono typowych chorób dla rasy.

szorstkowłosy © njuskalo.hr

Nazwy:

Gończy istryjski, Istrii hound, Istarski gonic.

krótkowłosy: Gończy istryjski krótkowłosy, Istarski kratkodlaki gonic, Istrian short-haired Hound.

szorstkowłosy: Gończy istryjski szorstkowłosy,  Istrian coarse-haired Hound, istarki ostrodlaki gonic.

Przeznaczenie pierwotne: polowanie na lisy i zające.
Przeznaczenie obecne: krótkowłosy: polowanie na lisy i zające, do towarzystwa. szorstkowłosy: polowanie na lisy i zające, pies poszukiwawczy, do towarzystwa.
Długość życia: 12 lat.
Wielkość i waga: krótkowłosy: 44-56 cm, 18 kg. Szorstkowłosy: 46-50 cm, 16-27 kg.
Umaszczenie: białe lub biało-pomarańczowe.

© Załoga Chartykasa