Profesjonaliści

© Reader’s Digest

Elmsdale, Kanada. Nova Institution to federalne więzienie dla kobiet w Truro w Nowej Szkocji. Wśród więźniarek przebywających tam w 1998 roku znajdowała się Barbara Clark, 38-latka z burzą ciemnych, kręconych włosów. Była to kobieta z przeszłością. Ponieważ jej wyrok dobiegał końca, szukała celu w życiu.

W Nova Institution mieści się zarząd sprawujący pieczę nad programem, w którym więźniowie szkolą psy na towarzyszy i pomocników dla ludzi w potrzebie. Clark poprosiła organizatorkę programu, Heather Logan, żeby znalazła dla niej wielkiego czarnego psa. Jednak Logan wróciła ze schroniska, gdzie szukała odpowiedniego kandydata, z maleńką burą istotką , która wiła się na smyczy jak ryba złapana na haczyk.

– Twój pies – oznajmiła. – Nie jest duży ani czarny i jest to suczka.

Clark nazwała ją Słodki Huragan. Suczka była skrzyżowaniem cocker spaniela i retrievera.  Obie te rastr szczycą się dużą inteligencją, są pogodne i posłuszne.

Spaniele (jak nazwa wskazuje wyhodowane w Hiszpanii) od wieków są psami do towarzystwa.  W dobie renesansu zostały uwiecznione na wielu obrazach w scenkach z życia domowego.

Huragan nie miała okazji, by pójść za głosem instynktu. Wychowana na ulicy, warczała, gdy tylko zbliżał się niej jakiś inny pies. Pewnego dnia rzuciła się na potężnego owczarka niemieckiego. Ten, na szczęście, zachował się jak dżentelmen.

Clark dowiedziała się, że Huragan została przeznaczona do Domu Spokojnej Starości w Braeside. Jak wynika z badań naukowych, towarzystwo psa pomaga obniżyć ciśnienie krwi, a także zmniejszyć ryzyko zawału. Ludziom w podeszłym wieku czworonożny przyjaciel daje też wiele innych korzyści. Odwraca uwagę od bólów i strzykania tu i tam, a jego obecność działa kojąco w stresujących sytuacjach. Cierpliwie wysłuchują samotnych. Specjalnie szkolone psy pomagają w powrocie do normalnego życia alkoholikom, młodocianym przestępcom, wspierają dzieci autystyczne i osoby z myślami samobójczymi. Psy raz o odpowiednim charakterze – choćby spaniele – są balsamem dla duszy osób z problemami psychicznymi.

Clark zaczęła od uczenia suszki, by cichutko kładła łepek na kolanie i czekała, aż zostanie pogłaskana. Potem wcielając się w staruszkę poruszającą się o lasce, nauczyła Huragan nie plątać się pod nogami chodzącej niepewnie osoby. Wykorzystując wózek inwalidzki, Clark uczyła, jak nieść ukojenie osobom schorowanym.

Po roku Huragan zdała egzamin. Wkrótce potem Clark skończyła odsiadywać wyrok. Na podżeganie przytuliła do siebie i pocałowała Huragan, a potem ruszyła w stronę drzwi. Suczka poszła w ślad za nią.

– Ty tu zostajesz – powiedziała, odwracając się Clark.

Suka odprowadzała wzorkiem oddalającą się sylwetkę swej pani. Podobnie jak ona, zaczynała nowy rozdział życia.

Trzy dni później ktoś z personelu Domu Spokojnej Starości otworzył klatkę Huragan. Suczka najpierw odwiedziła Esther. Starsza kobieta z posuniętej demencji rzadko się odzywała, nawet pojedyncze słowa sprawiały jej trudność. Cathie Risser, nowa opiekunka Huragan, ustawiła psa przed staruszką. Ta dotknęła sierści suki.

– Jaki uroczy piesek! – powiedziała bez trudu Esther.

Cathy Risser dała Huragan w nagrodę odrobinę suchej karmy. Poszły teraz do pokoju Alice Cook. Twarz siedzącej przy oknie Alice rozpromieniła się na widok Huragan, Otworzyła ramiona, a suczka momentalnie wskoczyła jej na kolana i położyła łepek na ramieniu.

Kobieta z ciężkim sercem zostawiła 9 miesięcy temu gospodarstwo i wielki dom, by przyjechać do Braeside. Najtrudniejsze było rozstanie z ukochanym owczarkiem szkockim o imieniu Keesha. Obecność Huragan na pewno pomoże osłodzić tę stratę. Świadoma tego Cathie pozwoliła psu zostać ze staruszką dłużej.

W ramach programu prowadzonego przez Nova Institution szkoli się psy, które umilają życie cierpiącym. Program jest dobrowolny także dla ich trenerów. Barbara Clark, pierwsza właścicielka Huragan, studiuje dziś w koledżu, aby zostać asystentką lekarza weterynarii.

© Załoga Chartykasa