V grupa FCI

FCI 262/V.5  |  Japonia

Szpic japoński, wbrew nazwie i pochodzeniu, wywodzi się od białego szpica niemieckiego, który w okresie międzywojennym został przywieziony do Japonii. Przez lata sprowadzono do Japonii wiele szpiców z Kanady, USA, Australii i Chin, aby stworzyć rasę, która będzie jak najczystsza i najlepsza.

© psy-pies.com

Psy te są wierne, aktywne i inteligentne, znane ze swej odwagi. Są idealnym przykładem wielkiego ducha w małym ciele. Są skutecznymi stróżami – głośno i zaciekle obszczekują każdego intruza. Może to być męczące dla osób mieszkających w bloku, bowiem pieski te nie ograniczają się do obszczekiwania tylko i wyłącznie intruza, ale reagują na każdy podejrzany ich zdaniem szmer.

Dobrze odnajdują się w towarzystwie ludzi starszych, a także rodzin z dziećmi. Są z natury bardzo aktywne i lubią się bawić w plenerze. Z drugiej strony są niewielkie i nie potrzebują dużej ilości miejsca, ani długich i forsownych spacerów.

© animalsbreeds.com

Generalnie jest to rasa z zdrowa, z niewielkimi możliwymi problemami genetycznymi Głównym problemem zdrowotnym u psów jest zwichnięcie rzepki – stan, w którym rzepka przemieszcza się w stosunku do normalnego położenia. Mogą być również podatne na problemy z oczami i alergie. Niektóre osobniki dożywają nawet szesnastu lat, co sprawia, że rasa jest uznawana za długowieczną.

Szpice niemieckie zalicza się do psów, który nie wydzielają typowego psiego zapachu, są bardzo czyste, a ich sierść jest bardzo prosta w pielęgnacji, mimo jej długości. Tekstura włosa sprawia, że wszelki brud i zanieczyszczenia gładko po nim spływają i nie zalegają w powłoce wierzchniej. Psy zrzucają włos raz do roku, jednak większość osobników traci włos przez cały rok – w minimalnym zakresie. Powinno się je szczotkować dwa razy w tygodniu.

© tapeciarnia.pl

Nazwy: Szpic japoński, Japanese Spitz, Nihon Supittsu.
Przeznaczenie pierwotne: do towarzystwa,
Przeznaczenie obecne: stróż, do towarzystwa.
Długość życia: około 14 lat.
Wielkość i waga: 30-35 cm, 8 kg.
Umaszczenie: białe.

© Załoga Chartykasa