VI grupa FCI

FCI 35/VI.1  |  Francja

Rasa ta pochodzi z czasów średniowiecza, najprawdopodobniej od dużego gończego gaskońskiego. Na początku XIX wieku niemalże wymarła, ale na skutek prac hodowców udało się ją odratować. Zasługi te przypisuje się Alainowi Bourbon. Obecnie większość przedstawicieli można spotkać we Francji, nie są znane poza granicami ojczystego kraju.

© alldogsworld.com

Przed rewolucją francuską psy te gościły głównie w szlacheckich domach, towarzysząc w konnych polowaniach. Po rewolucji dotarły do zwykłych ludzi, którzy nie dość, że polowali na piechotę, to woleli małe psy.

Bassety te są malutkie, ale bardzo wytrzymałe. Jest to inteligentny towarzysz, przyjazny i łagodny. Jest jednocześnie pewny siebie i dosyć niezależny. Ma bardzo dobry węch, poświęcony swojej pracy i swojemu opiekunowi. Przyjaźnie podchodzi zarówno do znanych osób, jak i obcych, kiepski z niego stróż.

© elitebassethounds.com

Przyzwyczajony od małego do dzieci i innych zwierząt, świetnie się z nimi dogaduje, może także dzielić przestrzeń z innymi psami. o ile wprowadzimy je odpowiednio wcześnie. Jest szczekliwy, co może być irytujące dla osób mieszkających w bloku.

Łatwo dostosowuje się do warunków życia. Odnajdzie się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i domu z ogrodem. Musimy jednak pamiętać, że jeśli mieszkamy w mieście, musimy mu zapewnić odpowiednią dawkę codziennego ruchu. Psy te mają też tendencję do ucieczek, jeśli chwycą zapach, dlatego na otwartych przestrzeniach, gdzie występuje zwierzyna, należy mieć go na oku.

© elitebassethounds.com

Nazwy: Basset gaskoński, Basset Bleu de Gascogne, Blue Gascony Basset, Bleus de Gascogne.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Wielkość i waga: 30-35 cm, 16-18 kg.
Długość życia: około 10 lat.
Umaszczenie: tricolor z przewagą bieli, czarno bądź rudo nakrapiane na głowie oraz tułowiu.

© Załoga Chartykasa