I grupa FCI

FCI 223/I.1  |  Holandia

Owczarek holenderski został wyhodowany w XIX wieku w Holandii jako uniwersalny pies pracujący. Pierwotnie psy pilnowały stad owiec i zaganiały je na pastwiska, targi i do portów. Ponadto, wyganiały kury z przydomowych ogródków i spędzały krowy do udoju, a następnie ciągnęły wózki z mlekiem. Były też psami stróżującymi. Obecnie część owczarków pracuje na pastwiskach, część jest towarzyszami, wspaniale radzącymi sobie w sportach, a część służy w policji.

krótkowosy © pinterest.com

Wyróżnia się trzy odmiany holenderczyka: krótkowłosego (dość twarda sierść z wełnistym podszerstkiem) szorstkowłosego (gęstwa, twarda, szorstka i zmierzwiona na całym ciele sierść z wełnisty, podszerstkiem) i długowłosego (sierść być długa, prosta i przylegająca, w dotyku szorstka, bez fal czy loków, z wełnistym podszerstkiem).

Owczarki te są znakomitymi psami pracującymi, ale także świetnie odnajdują się w życiu rodzinnym. Szybko się, są posłuszne, opanowane i czujne. Swojego właścicielowi bezgranicznie oddane, są godne zaufania. Zawsze czujne, sprawdzą się w roli stróża, dając znać o każdym, kto naruszy granice terytorium. Chętnie współpracuje z właścicielem, jest bardzo karny i opanowany. W razie potrzeby będzie pracował sam.

szorstkowłosy © dogbreedinfo.com

Jest tolerancyjny wobec innych zwierząt, może z nimi mieszkać i przebywać. Ma ogromną potrzebę pracy i o tym przede wszystkim należy pamiętać. Musi pracować, mieć jakieś zajęcie. Z chęcią wykonuje wszelkie polecenia właściciela, ale pozostawiony sam sobie szybko się znudzi będzie czuł się samotny. Pragnie kontaktu ze swoją ludzką rodziną, nie może przebywać długo z dala od nich. Uwielbia dzieci, świetnie się z nimi dogaduje i spędza czas. Ze względu jednak na ogromną ruchliwość, nie należy go zostawiać samego z małymi dziećmi, gdyż łatwo może im zrobić niechcący krzywdę. Nada się dla starszych pociech.

Psy te mają silny charakter i jeżeli właściciel nie będzie potrafił zapanować nad swoim podopiecznym, pies zacznie dominować. Jego układanie należy prowadzić w bardzo stanowczy sposób, wykluczając jakiekolwiek formy przemocy, które mogą przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Najważniejszą rolę odgrywa ton głosu, ponieważ pies wychwytuje jego znaczenie. Są odporne na warunki atmosferyczne.
długowłosy © akc.org
Nazwy: Owczarek holenderski, Dutch Shepherd Dog, Hollandse Herdershond, Dutch Shepherd, Hollandse Herder.
Przeznaczenie pierwotne: uniwersalny pies pracujący.
Przeznaczenie obecne: wszechstronnie użytkowy.
Wielkość i waga: 55-62 cm, 23-28 kg.
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:
  1. owczarek holenderski krótkowłosy (pasma srebrne i złote).
  2. owczarek holenderski szorstkowłosy (szary, sól z pieprzem lub ze złotymi i srebrnymi pasami).
  3. owczarek holenderski długowłosy (pasma srebrne i złote).

© Załoga Chartykasa