Historie ras

Zarówno krótkowłose, jak i długowłose collie wywodzą się od psów pasterskich pochodzących z Walii i Szkocki. Tamtejsze psy były duże, silne i agresywne, specjalizowały się głównie w zaganianiu owiec. Z kolei walijskie psy były mniejsze i zwinniejsze i zaganiały głównie kozy. Jednakże psy te przybyły wraz z Celtami na statkach, gdyż aż do XIX wieku Szkocja była mało zamieszkana, a do XVII wieku brak jakichkolwiek wzmianek o szkockich psach pasterskich. Za sprawą romantycznych wizji Anglików, zaczęto masowo wyjeżdżać do Szkocji na wakacje i zachwycano się zwinnymi psami pasterskimi z tamtych rejonów. Najwyżej ceniono trójbarwne psy zwane highland collies.

Na wystawie zostały po raz pierwszy zaprezentowane w Birmingham w 1860 roku, choć pierwszy wpis hodowlany dopiero w 1866 roku. Liczba collie szybko rosła, zaś najbardziej znanym psem tej rasy był Old Cookie. Trafił on w do najbardziej wpływowego wówczas hodowcy Jamesa Bissela. Innym równie znanym przedstawicielem był trójbarwny Trefoil i oba psy są uważane za „ojców założycieli” rasy – ich imiona widniały we wszystkich rodowodach tamtejszych collie. Pierwszy marmurkowy collie to Scott, urodzony w 1873 roku.

© pets4homes.co.uk

Duży wpływ na utrzymywanie się mody na collie miała także królowa Wiktoria, która trzymała psy tej rasy. Jej synowa Wiktoria, później królowa Aleksandra była profesjonalną hodowczynią długowłosych collie. Kojarzono wówczas tamtejsze collie z chartami rosyjskimi, co nadało im znany do dziś wygląd smukłego psa z wąskim i długim pyskiem.

Choć powstały równocześnie, collie długowłosy bardzo szybko znalazł sobie wielbicieli i jego liczba gwałtownie rosła, a hodowla bardzo szybko się rozwijała, podczas gdy krótkowłose gdzieś zniknęły na przestrzeni lat i wiele osób do dziś nie wie, że taka odmiana istnieje. W Polsce collie pojawił się po raz pierwszy w 1924 roku i szybko zyskały zwolenników. W latach 1955-65 długowłose collie ustępowały popularności tylko owczarkom niemieckim, z kolei krótkowłose to sztuki raczej unikatowe i mało znane.

© Załoga Chartykasa