Słynne psy

© motherboard.vice.com

Łajka to nie tylko nazwa grupy północnych szpiców myśliwskich, ale także imię jednego z najpopularniejszych psów na świecie. Suczka żyła zaledwie dwa lata, ale w tak krótkim czasie zdążyła zawojować świat. Okres szczenięctwa spędziła na ulicach Moskwy aż pewnego dnia została schwytana przez hycla i wraz z wieloma innymi psami została przekazana do Instytutu Medycyny Lotniczej.

Do lotu miało być przygotowanych 10 psów. Ich trening polegał na przyzwyczajeniu do przebywania w ciasnym pomieszczeniu zasobnika i w ubraniu ochronnym (lekka kamizelka z metalowymi łańcuszkami, która krępowała ruchy). Przez te kamizelki psy mogły stać, siedzieć i ewentualnie leżeć. Początkowo psy przebywały w tych komorach kilka godzin, czas stopniowo się zwiększał aż do okresu ponad 20 dni! Tylko te, które były w stanie wytrzymać tak długi czas bez ruchu, były brane pod uwagę przy dalszej części treningu. I tak z początkowej grupy zostało 6 psów, które przystąpiły do testów w hermetycznej kapsule. Badano reakcje na wibracje, hałas, zmianę ciśnienia, temperatury i składu gazów w powietrzu, zwłaszcza różne stężenie tlenu i dwutlenku węgla. Gdy grupa przeszłą tą część testów, badano ich reakcje na urządzenie do wypróżniania. Przez cały okres treningu zwierzętom dostarczano minimalną ilość pożywienia i wody, na tyle, by zaspokoić podstawowe potrzeby.

Każdy z lekarzy badających psy sporządzał własne notatki o reakcji każdego z psów na zmieniające się warunki. Ostateczny wybór padł na Kudriawkę (Kędziorek), czyli Łajkę, choć osiągnięte przez nią wyniki nie należały do najlepszych. Była spokojna, dobrze się przystosowywała do zmieniających się warunków, ale przynajmniej jeden z pozostałych psów – Albina – był lepszym kandydatem do lotu. Dobre wyniki osiągała też Muszka, której przypadła rola psa technicznego. Miała zastępować Łajkę przy testowaniu ekwipunku i sprzętu podtrzymującego życie. Albina była lubiana przez personel, mogła się poszczycić osiągnięciami (odbyła dwa wcześniejsze loty eksperymentalne), poza tym urodziła miot szczeniąt i naukowcy nie chcieli jej od nich oddzielać.

© wikipedia.en

Łajka została wysłana w przestrzeń kosmiczną w celu przeprowadzenia na niej eksperymentów biomedycznych przed planowaną kosmiczną podróżą pierwszego człowieka. Umieszczono ją w hermetycznie zamkniętym, aluminiowym pojemniku, z zapasem tlenu i jedzenia. Badania przeprowadzone w czasie startu, lotu na orbitę oraz w stanie nieważkości nie wykazały nieprawidłowości w przebiegu fizjologicznych funkcji organizmu psa. Przyrządy wykazały silny stres spowodowany prawdopodobnie nadmiernym hałasem, wibracjami i przyspieszeniem. Nie stwierdzono negatywnego wpływu promieniowania kosmicznego i przebywania w stanie nieważkości.

Pierwotnie, ze względów propagandowych, podano, że pies przeżył kilka dni, a jego śmierć była spowodowana hipoksją – niedpoboru tlenu w tkankach. Prawdę ujawniono dopiero w 2002 roku: Łajka zginęła prawdopodobnie po około siedmiu godzinach lotu z powodu przegrzania i stresu. Nieodczepienie się rakiety nośnej spowodowało wzrost temperatury wewnątrz kapsuły do ponad 40°C. Od początku nie planowano sprowadzenia psa na Ziemię – było to trudne technicznie i jednocześnie niekonieczne dla osiągnięcia zamierzonego sukcesu propagandowego. Dziesięciodniowy plan lotu Rosjanie ogłosili publicznie w jakiś czas po wystrzeleniu satelity, a więc już po śmierci zwierzęcia. Jeżeli suczka przeżyłaby pierwszy etap lotu, po 10 dniach miała otrzymać zatrutą porcję pożywienia. Tylko na taki okres wystarczał zapas żywności i tlenu, ograniczony pojemnością kapsuły i nośnością rakiety.

Sława Łajki bierze się z jej pierwszeństwa w erze podboju kosmosu, chociaż tak naprawdę pierwszymi żywymi organizmami poza atmosferą były nasiona różnych gatunków zbóż wystrzelone w rakiecie V2 w 1946 roku i muszki owocowe wysłane w 1947 roku. Nie była jedynym psem, który poniósł śmierć w początkach tej ery – nie mówiąc o innych zwierzętach, jak myszy, żółwie, czy małpy – na przykład wraz ze Sputnikiem 6 spłonęły w atmosferze dwa inne psy, Pcziołka (Pszczółka) i Muszka. Sama Łajka nie miała nic wspólnego z łajkami, choć ponoć było w niej coś z samoyeda. Pies kosmonauta pierwotnie wabił się Kudriawka (Kędziorek) lub Limonczik (Cytrynka). Dopiero tuż przed lotem suczce nadano właśnie imię Łajka, co w języku rosyjskim oznacza „szczekaczka” lub „oszczekiwacz”. Amerykanie nazywali Łajkę Muttnik (mutt – ang. kundel), żartując z nazwy Sputnik.

W kwietniu 2008 pies został uhonorowany własnym dwumetrowym pomnikiem przedstawiającym rakietę kosmiczną przechodzącą w ludzką dłoń, na której stoi Łajka. Pomnik znajduje się nieopodal Państwowego Instytutu Badawczego Medycyny Wojskowej Rosyjskiego Ministerstwa Obrony w Moskwie. Łajka pojawia się także w powieści Jeanette Winterson „Brzemię”, opartej na micie o Atlasie. Podpierający glob ziemski tytan łapie jedną ręką przelatujący obok niego sputnik ze zwierzęciem, które uwalnia. Chwilę potem wewnątrz sputnika wysuwa się metalowe ramię z zawierającą truciznę strzykawką na końcu, która miała zabić Łajkę. Pisarka albo nie wiedziała, jak miała zginąć suka, albo zmieniła fakty dla dodania opowieści dramatyzmu. Łajka wiele razy była uwieczniana, na znaczkach, w piosenkach, a nawet grze na Android. Choć niewielka i mało znacząca, na zawsze pozostała w pamięci ludzi.

© Załoga Chartykasa