IX grupa FCI

FCI 288/IX.4  |  Chiny

Chińskie grzywacze są rasą bardzo starą, ich przodkowie byli znani już w III wieku przed naszą erą i dzielono je wówczas na dwa typy: typ jelenia, które były mniejsze i delikatniejsze oraz typ kuca, czyli większe i masywniejsze psy. Mniejsze pełniły funkcję psów świątynnych i pilnowały skarbca, cieszył się popularnością wśród mnichów i członków dworu carskiego i to one był wykorzystane do dalszej hodowli, w rezultacie czego typ kuca jest mniej popularny, ale wciąż spotykany. Ich towarzystwo upodobali sobie także marynarze, przyczyniając się do rozwiezienia ich po całym świecie.

powder puff © dreamstime.com

Dzisiejsze grzywacze, jak i inne bezwłose psy wzbudzają wiele kontrowersji i mówi się, że albo się je kocha, albo nienawidzi. Mają coraz większe grono wielbicieli i równie duże grono przeciwników rasy. Występują w dwóch wersjach: bezwłosej i owłosionej. U osobników łysych (hairless) futerko występuje tylko na głowie, łapach i ogonie, z kolei u owłosionych (powder puff) pokrywa całe ciało. Skóra łysych osobników jest odrobinę cieplejsza niż u innych psów, a także zmienia kolor – zimą jest bowiem odrobinę jaśniejsza niż latem. Co więcej obie odmiany nie uczulają, gdyż ich włos w strukturze przypomina ludzki.

Pielęgnacji wymagają obie odmiany, zwłaszcza bezwłosa, mimo, iż wielu myśli, że skoro nie ma włosa, nie trzeba się nic zajmować. Nic bardziej mylnego! Skóra nie okryta sierścią jest narażona na wiele czynników: dolegliwości skórne (trądzik, przesuszenie), a latem łatwo może ulec poparzeniu! Podczas gdy owłosione wystarczy wyczesać i okazjonalnie skrócić sierść, łyse należy pielęgnować specjalnym hipoalergicznym olejkiem, aby nawilżyć skórę, latem chronić przed słońcem, aby się nie poparzyły, a zimą przed odmrożeniem. Dodatkowo łyse pieski należy regularnie kąpać, aby pozbyć się zanieczyszczeń skóry i odpowiednio żywić, dietą bogatą w witaminy. Co więcej, ich skóra jest bardzo wrażliwa, a same psy często zapadają na różnego rodzaju alergie.

hairless

Grzywacze są psami bardzo uczuciowymi, przywiązanymi do właściciela. jednakże zaobserwowano w rasie duże wahania temperamentów i nie ma jednolitego typu psa. Można spotkać tu psy  typie melancholika, bardzo spokojne z natury, a także niezwykle energiczne, przyjazne, a również rozkapryszone. Wiele zależy od wychowania i rodziców. Jednakże mimo tylu różnych temperamentów, są to psy o kruchej i wrażliwej psychice, przez to bywają bardzo humorzaste.

Bardzo dobrze sprawdzą się jako psy rodzinne, ale musimy pamiętać o tym, aby zapewnić mu dużo czułości, uwagi i miłości. Lubią się bawić i często same wymyślają sobie zabawy, ale źle znoszą samotność. Długie przebywanie samemu w domu nie wchodzi w grę. Dobrze czują się w stadzie, zwłaszcza tym, które zdążyły zaakceptować, ale są bardzo nieufne w stosunku do obcych i często prowokują bójki z dużo większymi od siebie psami, zwłaszcza samce.

powder puff © dreamstime.com

inteligentne, szybko i chętnie uczą się nowych sztuczek, także sprawdzają się w sportach, jak obedience i czasami można je zobaczyć w agility. przy szkoleniu należy wykazać dużo cierpliwości i pozytywnego nastawienia, krzykami i agresją nic nie zdziałamy, sprawimy tylko, że pies zamknie się w sobie i zacznie nas unikać, może też zacząć wykazywać agresję w stosunku do nas. Musimy uważać, gdy przyprowadzamy obce osoby lub gdy próbują nawiązać z nim kontakt, gdyż niejednokrotnie zdarza się, że ignorują wyciągnięta dłoń, uciekają, gdy próbuje się je pogłaskać i gryzą natręta.

Nie jest to idealny pies dla dzieci, zwłaszcza małych, gdyż wiele osobników ich nie toleruje (zabierają całą uwagę), mają też duże skłonności do pogoni za samochodami, rowerami, czy biegaczami. Dodatkowo zaciekle bronią swojego terytorium, co wiąże się ze szczekaniem zaciekle, głośno i przede wszystkim często. Dlatego szkolenie go musi się zacząć jak najwcześniej.

hairless

Nazwy: Chiński grzywacz, chiński grzywacz owłosiony, chiński grzywacz bezwłosy, Chinese Crested Dog, Crested, Puff, Curtis, Powder puff crested dog, hairless crested dog, Chinesischer Schopfhund.
Przeznaczenie pierwotne: do towarzystwa.
Przeznaczenie obecne:  do towarzystwa.
Długość życia: około 12 lat.
Wielkość i waga: 23-33 cm, maksymalnie 5,5 kg.
Umaszczenie: wszystkie odmiany barwne.

© Załoga Chartykasa