VI grupa FCI

FCI 229VI.1  |  Jugosławia

Gończy jugosłowiański pochodzi z Jugosławii, jednakże po jej rozpadzie w 1991 roku, nazwa psa została zmieniona na Gończy serbski Tricolour (nie mylić z gończym serbskim). Obecnie funkcjonują obie nazwy rasy. Pierwotnie używany  do polowań na dziki, lisy i zające, obecnie rola ta nie zanikła. Spotykany na południu dawnej Jugosławii, ale w niewielkich ilościach. Poza krajem pochodzenia praktycznie nieznany.

© sprzedajemy.pl

Gończe serbskie są na tyle mało spotykane, że obecnie grozi im wyginięcie. Są to psy pełne temperamentu i zamiłowania do pracy, bardzo odporne na warunki pogodowe. Nie boi się trudnego terenu. Jest smukły i zgrabny, co pozwala mu się przeciskać w wąskich przestrzeniach, a dobry wzrok i węch pomagają w trakcie polowań.

W domu jest spokojnym i opanowanym towarzyszem. Nie narzuca się, jest bardzo przyjazny w stosunku do domowników, lubi z nimi spędzać czas. Jest łasuchem, dlatego szkolenie go nie sprawia większych trudności, jest też posłuszny z natury. Jest bardzo oddany swemu panu, szybko i mocno się przywiązuje.

© wix.com

Nie należy zapominać o socjalizacji już od początku, zwłaszcza, gdy nie planujemy z nim polować. Potrzebuje ogromu ruchu i zajęcia, nie wolno lekceważyć tej potrzeby, inaczej będzie nadaktywny i męczący w domu. Jest nieufny wobec obcych

Nazwy: Gończy serbski trójkolorowy, gończy jugosłowiański trójkolorowy, Yugoslavian Tricolour Hound, Jugoslovenski Trobojni Gonic, Serbian Tricolour Hound.
Przeznaczenie pierwotne: pies gończy.
Przeznaczenie obecne: pies gończy, do towarzystwa.
Długość życia: około 12 lat.
Wielkość i waga: 44-56 cm, 20-25 kg.
Umaszczenie: tricolor.

© Załoga Chartykasa