Historie ras

 © pl.psy-i-szczeniaki.wikia.com

Schipperke jako rasa zostały uznane w 1880 roku, jednakże psy w tym typie były znane już dużo wcześniej. Pierwsze wzmianki na ich temat pojawiły się w okolicach roku 1400. Uważa się, że powstały poprzez krzyżowanie belgijskich owczarków z mniejszymi pieskami, aby osiągnąć znany nam dziś wygląd.

Początkowo schipperke były bardzo cenione jako psy stróżujące i obronne. W dialekcie flamandzkim nazwa Schipperke oznacza po prostu małego owczarka. Często towarzyszyły one również żeglarzom w czasie wypraw śródlądowych. Prawdopodobnie pierwsze psy tej rasy miały kopiowane ogony, nie wiadomo jednak jaki był ku temu powód.

Cieszyły się dużą popularnością w 1640 roku, kiedy zorganizowano pierwszą wystawę w Belgii. Pierwsze psy rodowodowe zostały zarejestrowane w Belgii jednak dopiero w 1882 roku. W 1885 roku królowa Belgii, Henriette kupiła psa tej rasy, co znacząco wpłynęło na jego popularność i od tamtego czasu ich liczba gwałtownie wzrosła. Popularność ta szybko rozprzestrzeniła się na Anglię, gdyż bogaci Anglicy brali te pieski ze sobą, aby sprezentować rodzinom i znajomym, ale co ciekawe, rozwój popularności w Anglii sprawił, że było ich mniej w Belgii.

 © moreiramendes.bio.br

Do Stanów Zjednoczonych psy tej rasy dotarły dzięki Walterowi Comstockowi w 1889 roku. Hodowla w USA pobiegła jednak nieco innym torem, gdyż psy te były krzyżowane często i gęsto, co doprowadziło do powstania różnych odmian kolorystycznych, niezgodnych z belgijskim wzorcem. Wojny przerzedziły populację Schipperke na całym świecie, doprowadzając je na skraj wyginięcia, jednakże w 1920 zainteresowała się nimi F. Isabel Ormiston, która była niezadowolona z rozwoju amerykańskiej hodowli. Udała się więc do Belgii, aby zapoznać się z rasą w jej oryginalnym wydaniu. Udało jej się odbudować rasę w Ameryce, podążając śladem belgijskiej hodowli i hodując oryginalne Schipperke. Klub Schipperke w Ameryce został założony w 1929 roku.

Schipperke cieszył się dużą popularnością w wielu krajach i na prawie wszystkich kontynentach przez wojnami. Można je było spotkać nie tylko w USA i Anglii, ale także we Francji, Holandii, Niemczech, Włoszech, a nawet RPA. Dziś niestety nie są już tak popularną rasą i większości krajów są nieznane lub uważane za rasę unikatową. Najwięcej hodowli możemy spotkać na dzień dzisiejszy w Ameryce Północnej oraz Anglii, nawet w kraju pochodzenia straciły trochę na popularności i nie jest ich już tak wiele.

 © Załoga Chartykasa