I grupa FCI

FCI 347/I.1  |  Szwajcaria

Białe owczarki szwajcarskie czasami uważane są za białą odmianę owczarka niemieckiego i to od się wywodzą, gdyż pierwsi przedstawiciele rasy były białymi szczeniakami urodzonymi w miotach właśnie owczarków niemieckich, nie wiadomo jednak, jak dokładnie potoczyły się losy rasy.  Pierwsze wzmianki o rasie pojawił się na początku XIX wieku, jednakże ich uznanie nastąpiło dopiero w 1991 roku w Szwajcarii.

Owczarki te, choć wyhodowane jako psy pasterskie, obecnie stracił na znaczeniu w tej roli i coraz częściej są po prostu psami do towarzystwa. Nie należy jednak zapominać, iż są to psy stworzone do pracy. Dość dobrze odnajdują się w roli stróża, potrzebują ciągłego zajęcia, nie lubią się nudzić. Uwielbiają ruch i bardzo chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu, wskazane są także dłuższe spacery z dodatkowe aktywnością – zabawy, nauka sztuczek czy psie sporty to idealne rozwiązanie dla jego aktywności. Śmiało

BOSy mają silną potrzebę zadowolenia swojego pana, dlatego bardzo chętnie spełniają każde jego polecenie, świetnie współpracują w trakcie treningu i zawsze są gotowe do pracy na nasz znak. Warto to wykorzystać w nauce chociażby sztuczek.

 © chiens-de-france.com

W stosunku do obcych odnoszą się z rezerwą – nie spoufalają się z nimi, ale każdą znaną osobę traktują jak członka stada. Najlepiej czują się w swojej rodzinie, są wrażliwe i bardzo przyjazne do dzieci – naturalnie wchodzą w rolę psich nianiek i bardzo dbają o najmłodszych członków. Idealnie nadają się do rodzin z dziećmi, ale także dla aktywnych singli.

Psy te są generalnie zdrową rasą, ale jak u większości dużych psów występuje u nich problem z dysplazją, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na zawartość karmy w okresie wzrostu, a także nie forsować szczeniaka. Problemem może być pielęgnacja, która jest trochę czasochłonna, bowiem BOS ma podwójną szatę – mięciutki podszerstek i prosty włos okrywowy. psa trzeba porządnie wyczesać 2-3 razy w tygodniu, wymodelować włos i go wyczyścić, aby utrzymać śnieżną biel. Występują w odmianie krótko- i długowłosej.

Nazwy: Biały owczarek szwajcarski, blanc berger suisse, owczarek amerykańsko-kanadyjski, Swiss White Shepherd, Weisser Schweizer Schäferhund, Pastore Bianco Svizzero, White Swiss Shepherd Dog, BOS.
Przeznaczenie pierwotne: pies pasterski.
Przeznaczenie obecne: pies stróżujący, do towarzystwa, przewodnik, ratownik.
Długość życia: około 12 lat.
Wielkość i waga: 55-66 cm, 25-40 kg.
Umaszczenie: białe.

 © Załoga Chartykasa