Rasy niezarejestrowane

Niezarejestrowane  |  Niemcy

© psy-pies.com

W języku niemieckim „Fuchs” oznacza lisa i ma to nieco odwzorowanie w wyglądzie rasy, która faktycznie nieco przypomina lisa. Z drugiej strony jednak sporo osobników jest podobnych do owczarków niemieckich, a także malinoisów czy owczarków holenderskich. Jest to jedna ze staroniemieckich psów pasterskich, wywodząca się z Gór Harz w Niemczech. Niegdyś występujące niemalże w każdym zakamarku Europy były najpopularniejszymi psami pasterskimi, zwanymi po prostu „owczarkiem niemieckim”. Obecnie można je spotkać, ale zostały wyparte przez bardziej popularne i wszechstronne psy.

Psy te nie są jednakowe, w obrębie rasy mogą się różnić, są długowłose z gęstym podszerstkiem chroniącym przed zimnem. Długi, puszysty ogon bez wątpienia jest bardzo charakterystyczny dla rasy i bardzo przypomina lisią kitę. Wygląd tych psów nie był dla hodowców priorytetem, dlatego jedne psy mają uszy oklapłe, inne stojące, jedne mogą być ciut większe, inne mniejsze.

© huetefuchs.de

Harzer Fuchs są inteligentne, chętne do pracy i szybko się uczą. Z reguły szkolenie nie przysparza trudności, psy w mig łapią komendy. W domu spokojne i ciche, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednią ilość ruchu i zajęcia. Jak przystało na psy typowo pasterskie, mają ogromne zapotrzebowanie na ruch i pracę. Spacer powinien trwać minimum parę godzin i wypełniony aktywnością i zabawą, krótka przebieżka go nie zadowoli. Psy te świetnie odnajdują się w sportach i typowych psich aktywnościach.

Warto pamiętać, że pies ten nie nadaje się do życia w mieście, nie będzie w stanie się odnaleźć w tym szaleństwie. Najlepsza dla niego jest przestrzeń, duży ogród albo łąka czy las w okolicy, po których może codziennie biegać. Dobra też będzie codzienna praca przy stadzie albo inna aktywność fizyczna.

© fotocommunity.de

Ze względu na swoją łagodność, szybkość uczenia się i zrównoważony temperament nadają się także jako psy rodzinne. Kochają swego pana i uwielbiają z nim pracować, dobrze też dogadują się z dziećmi, ale należy uważać, aby ich ogromna energia nie zrobiła krzywdy dziecku. Nie pozwólmy też dzieciom ich wyprowadzać, mogą nie mieć siły ich utrzymać.

Pielęgnacja tych psów nie jest zbyt męcząca, należy tylko bardzo dokładnie je wyczesać dwa razy w tygodniu, codziennie w okresach linienia. Nie stwierdzono też chorób typowym dla rasy, jednakże możliwe, iż mogą cierpieć na dysplazję stawów, generalnie jest to zdrowa rasa.

Nazwy: Harzer Fuchs, Fuchs, staroniemiecki pies pasterski.
Przeznaczenie pierwotne: pies pasterski.
Przeznaczenie obecne: pies pasterski, do towarzystwa.
Długość życia 12-14 lat.
Wielkość i waga: 50-60 cm, 20-30 kg.
Umaszczenie: czerwień i wszystkie odcienie kremowego.

© Załoga Chartykasa