VI grupa FCI

FCI 325/VI.1  |  Francja

Mały gończy tak naprawdę jest średnim gończym na drobną zwierzynę. Jest jednym z wielu gończych, mających długą i barwną historię, które w przeszłości towarzyszyły arystokratom, a dziś są częścią dziedzictwa narodowego.

© opsach.pl

Gończe te, niezwykle podobne do anglo francuskich, są ich mniejszymi kuzynami. Większość z nich niekoniecznie sprawdza się w domu, w niektórych miejscach wciąż trzyma się je w sforach, lecz gończe te są w stanie pracować również samodzielnie. Wykorzystywane do polowań na niewielką zwierzynę, jak ptaki, czy lisy, ale także na sarny i dziki, jest dość wszechstronnym psem myśliwskim. Jest psem pełnym pasji i zaangażowania.

Psy te dość dobrze sprawdzają się jako psy do towarzystwa, jednakże nigdy nie będą typowymi mieszczuchami, ani tym bardziej nie przyzwyczają się do blokowiska i miasta. Są psami potrzebującymi dużo ruchu i przestrzeni, lepiej się czują na świeżym powietrzu.

© pies.pl

Są przyjaźnie nastawione doi otoczenia, uwielbiają kontakt z ludźmi i innymi psami, nie są agresywne, nawet w stosunku do innych zwierząt. Mają skłonności do ucieczek za młodu, trzeba ich pilnować i warto pomyśleć o szkoleniu, chociażby tym podstawowym. Generalnie są to psy zdrowe, a do tego łatwe w pielęgnacji.

Nazwy: Anglo-français de petite vénerie, Small French-English Hound, mały gończy anglo-francuski.
Przeznaczenie pierwotne: polowania na małą zwierzynę, zarówno w sforze, jak i indywidualnie.
Przeznaczenie obecne: polowanie, do towarzystwa.
Długość życia: około 14 lat.
Wielkość i waga: 45-56 cm, 24-25 kg.
Umaszczenie: trójbarwne (biało-czarno-rude) lub dwubarwne biało-czarne albo biało-pomarańczowe  (z brązowym nosem)

© Załoga Chartykasa