VI grupa FCI

FCI 131/VI.2  |  Szwecja

Gończy Schillera pochodzi od miejscowych psów gończych, bardzo cenione wśród skandynawskich hodowców. Ich historia zaczyna się od szwedzkiego farmera, Peta Schillera, który chciał wyhodować zwinnego i szybkiego psa gończego. Plotka głosiła, że Schiller nie znosił psów z białymi znaczeniami, dlatego jego celem było wyeliminowanie tego umaszczenia z hodowli. Rasę oficjalnie zarejestrowano w szwedzkim związku kynologicznym w 1907 roku, zaś w amerykańskim przeszło sto lat później, bo dopiero w 2006.

W Szwecji chciano psa, który polując na lisy nie zwraca uwagi na sarny i takim psem stał się właśnie gończy Schillera. Było to związane z próbą wzrostu populacji saren. Gończe te są właśnie chętnie wykorzystywane do polowań na lisy i zające, tropiąc je i osaczając do momentu pojawienia się myśliwego. Są wytrzymałe i odporne na ból zadany przez różnego rodzaju krzaki, kolce i zarośla. Bardzo dobrze trzymają się tropu, są uparte i wytrwałe. Podczas polowania, nie wykazują zainteresowania inną zwierzyną, są skupione na swoim celu i między innymi to przyczyniło się do wzrostu ich popularności.

© zoolo.pl

Są to żywe i uczuciowe psy. O ile w trakcie polowania są pełne energii i chęci do działania, w domu mogą być spokojne i czułe. Posłuszne właścicielowi, o ile odpowiednio stymulowane i wybiegane, będą kochanymi domownikami. Doskonały towarzysz długich wędrówek, uwielbia też dzieci i chętnie się z nimi bawi. Ze względu na silny instynkt myśliwski i predyspozycje do polowań na małe zwierzęta, nie powinno się trzymać w domu mniejszych domowników, jak króliki czy świnki morskie. Jeśli bardzo chcemy, muszą być trzymane w dobrze zabezpieczonych klatkach i wypuszczone z dala od psa, najlepiej w zamkniętym, oddzielnym pomieszczeniu.

Dobrze wyszkolone i socjalizowane, mogą mieszkać z innymi psami. Nie powinny o nim myśleć osoby mieszkające w blokach – psy te potrzebują bardzo dużo ruchu i przestrzeni, w małym mieszkaniu będą się zwyczajnie męczyć. Nie są wymagające w pielęgnacji, krótka sierść wymaga tylko regularnego szczotkowania. Zwłaszcza po polowaniu trzeba go dokładnie wyczesać i sprawdzić, czy nie złapał kleszcza. Uwagi wymagają też wiszące uszy.

Nazwy: Schillerstövare, gończy Schillera.
Przeznaczanie pierwotne: pies myśliwski.
Przeznaczenie obecne: polowanie na lisy i zające, do towarzystwa.
Długość życia: 12 lat.
Wielkość i waga: 53-57 cm, 18-24 kg.
Umaszczenie: rude z czarnym czaprakiem.

© Załoga Chartykasa