Historie ras

© kovesbercibetyarkennel2.weebly.com

Mudi jest jednymz trzech węgierskich psów zaganiających. Był wykorzystywany nie tylko do pasienia owiec, krów i świń, ale także do tępienia gryzoni i stróżowania, a nawet brały udział w polowaniach na dziki. Uważa się, że mudi mają w sobie krew owczarków niemieckich w typie szpica, istniejących w XVIII i XIX wieku.

Początkowo liczyła się wyłącznie użytkowość tych psów, dlatego ich wygląd był bardzo zróżnicowany, spotykano kudłate z oklapniętymi uszami, mniej kudłate z półstojącymi uszami, z krótkowłosym pyskiem i stojącymi uszami oraz masę pośrednich. Dopiero gdy powstała nowoczesna kynologia, zaczęto wydzielać poszczególne rasy i typy.

Jednakże ich historia musi sięgać dużo wcześniej, gdyż owczarki chorwackie są niezwykle podobne do mudi i możliwe jest, że w pewnym momencie ich losy się połączyły lub też początkowo były jedną rasą, która później uległa rozdzieleniu i wywieziono część na Węgry, bądź też mają wspólnych przodków. Podczas gdy o psach w typie mudi dawne węgierskie źródła milczą, pierwszy opis „chorwackiego psa pasterskiego” pochodzi już z 1374 r. Biskup Petar Horvat tak go przedstawiał: „na około trzy dłonie wysoki (ok. 45 cm), ze średnio długą, kręconą sierścią, stojącymi lub półstojącymi uszami, świetny stróż zwierząt domowych”. Najwcześniejsze źródła węgierskie opisujące psy w typie mudi pochodzą z XVIII w. i posługują się nazwami „puli” lub „pumi”. Buffon (1773) pisał: „Owczarki węgierskie mają stojące uszy, krótki włos na przodzie kończyn i na głowie, zazwyczaj są czarne, a ogon jest lekko zakręcony”, a Pethe (1815), wspominał: „Pumi są małe, mają stojące uszy, występują w wielu kolorach, głowa jest kształtu lisiego”.

© polonabonac.com

Samo słowo mudi pojawiło się po raz pierwszy w 1935 roku i zostało użyte przez Dezső Fényesa, uważanego za odkrywcę i ojca rasy. Jako człowiek wychowany w otoczeniu tych „niemieckich puli” i pasjonujący się węgierską tradycją zaczął skupować psy od pasterzy i rozpoczął hodowlę. Nazwę rasy wziął od imienia najlepszego psa, którego udało mu się nabyć.

W 1936 roku rasa została oficjalnie uznana na Węgrzech. Niestety podczas II wojny światowej zginęła większość zarejestrowanych psów, także w latach 60. XX wieku odnową rasy zajął się dr Zoltan Balassy. W 1966 r. opracował nowy wzorzec, który niestety dość znacznie różnił się od pierwotnego zaproponowanego przez Fényesa, gdyż powstał na bazie nielicznych odnalezionych osobników. Obniżono dopuszczalny wzrost, a za jedyne możliwe umaszczenia uznano czarne, białe i marmurkowe, choć we wcześniejszym wzorcu występowały wszystkie kolory jednolite i merle. Okazało się jednak, że inne opisane przez Fényesa warianty kolorystyczne wciąż istnieją, dlatego w 2001 r. znowelizowano wzorzec, uwzględniając je.

© Załoga Chartykasa