Wychowanie

Każdy pies może z czasem nabyć się pewnych przyzwyczajeń, które mogą stać się problematyczne i stać się pewnym utrudnieniem w życiu codziennym. Na szczęście każde złe zachowanie da się skorygować i ich oduczyć. Najczęściej problemy te wynikają z trzech powodów: nudy, podniecenia i agresji.

Problemy wynikające z nudy.

Znudzony pies może stać się niespokojny, niepokój wywołuje potrzebę ruchu, to zaś chaos w domu. Oznakami znudzenia są: gryzienie przedmiotów, kopanie przednimi łapami, wycie i szczekanie, jak również przeskakiwanie przez ogrodzenia, jeśli takowe mamy oraz bieganie w tę i z powrotem.

Jeśli pies ma potrzebę gryzienia, musimy skonsultować się z weterynarzem w celu zakupu specjalnego środka lub czegoś, czym można spryskać meble, których nie powinien gryźć i dać mu interesującą dlań zabawkę. Najlepiej taką, która zapewni mu długie godzin zabawy. Jeśli kopie warto mu przygotować specjalnie wyznaczony bezpieczny teren w ogrodzie, w którym spokojnie może rozkopywać ziemię. Oduczenie wycia i szczekania to nauczenie reagowania na komendę „daj głos”, gdy szczeka i „cisza”, gdy przestaje. Bądź cierpliwy – zajmie to sporo czasu. W przypadków psów przeskakujących przez ogrodzenie, cóż, warto zrobić hałaśliwe „ozdoby”, które skutecznie oduczą psa skakanie – na przykład zawieszony nad ogrodzeniem puszki.

Problem nadmiernych emocji.

Psy okazują emocje w różny sposób – jedne szczekają, inne ciągną na smyczy albo skaczą, próbując polizać opiekuna po twarzy. Mogą podgryzać nogi, gonić za własnym ogonem.

Problematyczny może okazać się duży pies, który skacze na gości, próbując się z nimi przywitać. Drobniejsze i strachliwe osoby mogą bać się wielkiego, rozemocjonowanego psa. Oduczyć go należy trzymając na smyczy podczas wizyt gości i reagowanie głośnym oraz stanowczym „nie!”, gdy skacze na nas. Gdy ciągnie na smyczy, szarpiemy do tyłu z głośnym „siad!”, a gdy ruszamy, mówimy: „noga!”. Powtarzamy to tak długo, aż pies zacznie spokojnie chodzić na smyczy. Szalejącego na powitanie psa należy też ignorować i przywitać się z nim dopiero wtedy, gdy grzecznie usiądzie i się uspokoi.

Sami także możemy zaaranżować sytuacje, w których nasz pies przestanie broić.

  • meble, buty i te obiekty, które dla nas są „nietykalne” dla psich zębów można spryskać specjalnym sprejem o gorzkim smaku, sosem tabasco lub innym bezpiecznym środkiem, który dla psa jest nieprzyjemny w smaku i skutecznie zniechęci go do gryzienia.
  • w ten sam sposób można użyć alarmu dźwiękowego – w sklepach można skupić specjalne tanie alarmy wrażliwe na wibracje. Umieśćmy je podczas naszej nieobecności na obiektach, na których pies nie powinien przebywać – na przykład na łóżku.
  • Jest tak zwana terapia zniechęceń – możliwości jest naprawdę wiele, ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza kreatywność.

© Załoga Chartykasa