Zdrowie

Kiedy jakiekolwiek patogeny atakują psi organizm, reaguje on w określony sposób. Reakcje te często są interpretowane błędnie, gdyż często nie wiemy co jest reakcją na co. Dla przykładu gorączka stwarza dobre wewnętrzne warunki do niszczenia drobnoustrojów, ale niestety nie obywa się to bez kosztów, gdyż umiarkowana gorączka zwiększa metabolizm, a może nawet doprowadzić do okresowej bezpłodności psa.

Wpływ opieki nad psem na naturalne mechanizmy obronne:

Czystość/Higiena Czochranie i drapanie się psa pomaga usunąć pasożyty ze skory. Dodatkowe czesanie i życie w czystości osłabiają tę formę obrony organizmu.
Naturalne bariery Zdrowy układ pokarmowy zapobiega atakom patogenów. Zbilansowana dieta pomaga utrzymać w dobrej kondycji sierść psa.
Unikanie kontaktu ze znanymi patogenami Nauczenie psa unikania zbyt bliskich kontaktów oraz walk z obcymi psami, a także zjadania znalezionych resztek jedzenia, zmniejsza zagrożenie zetknięcia się z patogenami.

Naturalne mechanizy obrony psa:

Atak Patrolujące krwinki białe grmadzą się, by zaatakować pojawiający się patogen. Jeśli jest ich wystarczająco dużo w organizmie, który jest odpowiednio silny, powinny pokonać patogeny.
Zatrucie Niektóre krwinki białe zwane limfocytami T wydzielają związki chemiczne zabójcze dla patogenów.
Ograniczenie jedzenia Post i odwodnienie niektórych zwiazków chemicznych do krwi pozbawia bakterie jelitowe żelaza, niezbędnego do ich wzrostu i rozwoju.
Izolacja Komórki tkanki łącznej otaczają uszkodząną okolicę, dzielą się, żeby oodzielić tkankę chorą od zdrowej, co pomaga przy jej zagojeniu.

Mechanizmy te są bardzo istotne, jeśli chodzi o ochronę organizmu przed przeziębieniem, ale także przed poważniejszymi chorobami, które na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne. Tak, jak człowiek broni się przed chorobami – mechanizmy u obu gatunków są takie same, z tą różnicą, że pies nie powie nam, że coś go boli.

© Załoga Chartykasa