Rasy niezarejestrowane przez FCI

Niezarejestrowane  |  Alaska

Wbrew swojej nazwie, nie jest to krzyżówka husky’ego i alaskana. Przybyły na teren Ameryki wraz z emigrantami z Rosji. Wyglądem przypominają mieszankę wszystkich północnych psów zaprzęgowych. Mają oczy podobne kolorem do huskych, niebieskie lub mieszane, choć jaśniejsze. Mają największe oczy wśród wszystkich zaprzęgowych psów. Długie spiczaste uszy, nieco dłuższe niż u pozostałych. Klatka piersiowa, dokładniej mostek ma, specyficzną budowę, co wymaga użycia specjalnej dla tej rasy uprzęży – szelek, gdyż może się złamać w tradycyjnym typie uprzęży.

© wikipedia.com

W Polsce bardzo rzadkie, aczkolwiek występują i są hodowane. Są niczym goldeny, ufne wobec wszystkich ludzi, nie ważne, czy znajomy czy obcy. Mają bardzo silny instynkt stadny i lepiej czują się pośród innych psów niż ludzi, co należy wziąć pod uwagę, decydując się na takiego psa. Podobnie jak husky, ma silny instynkt ucieczek, dlatego trzeba mu zapewnić bardzo dużo i zajęcia, a teren, na którym mieszka, powinien być odpowiednio zabezpieczony. Nie są szczekliwe, ale zamiast tego… wyją. Są psami dominującymi, dlatego lepiej, aby znalazły się w rękach osoby znającej się na psach i doświadczonej.

głównie hodowane jako psy pracujące i to jest ich główna rola. Mają większą siłę i wytrzymałość niż husky. Mimo tego, nadają się i sprawdzają jako psy rodzinne. Uwielbiają towarzystwo członków rodziny. Są delikatne i zabawne, ale nie znoszą przebywania w zamkniętych pomieszczeniach i przebywania samemu przez dłuższy okres czasu. W ogóle nie nadają się na psy stróżujące, ale bardzo dobrze odnajdują się w sportach i wszelakich aktywnościach fizycznych.

© easypetmd.com

Uczą się szybko i chętnie, słuchanie poleceń nie sprawia im większych problemów. Szkolenie wymaga jednak cierpliwości, wytrwałości i konsekwencji, ze względu na ich dominujący charakter. Bardzo szybko się nudzą, a znudzone mogą stać się destrukcyjne. Warto zakupić drugiego psa do towarzystwa – raz, aby pies się nie nudził, a przez to nie demolował mieszkania, a dwa, dla naszego spokoju, kiedy wiemy, że pies zostaje sam przez większość dnia. Lepiej czują się na przestrzeni, niż w zamknięciu, dlatego fajnie, jeśli możemy mu to zapewnić w ciągu dnia. Pamiętać należy o konieczności długich, najlepiej męczących spacerów, podczas których organizujemy różne zabawy.

Alaskany są raczej kategorią psa, niż rasą, gdyż są tu zaliczane wszelkie psy spełniające konkretne warunki, dlatego prawdopodobnie nigdy nie zostają zaakceptowane przez federacje i ciężko wyodrębnić jeden typ, osobniki mogą się różnić wyglądem między sobą. Są to psy generalnie czyste, z rzadka wymagają kąpieli, gdyż mają tendencję do czyszczenia się. Nie linieją też cały rok, zrzucają sierść sezonowo, dlatego należy uważać latem na nie, gdyż ciężko znoszą wysokie temperatury i łatwo się przegrzewają. Bardzo dobre alaskany (jako psy wyścigowe) osiągają wartość 15 000 dolarów i więcej (ponad 54 000 złotych).

© howtotrainthedog.com

Nazwy: Alaskan husky.
Przeznaczenie pierwotne: pies zaprzęgowy.
Przeznaczenie obecne: pies zaprzęgowy.
Długość życia: 12-15 lat.
Wielkość i waga: 58-62 cm, 16-27 kg.
Umaszczenie: dowolne.

© Załoga Chartykasa