I grupa FCI

FCI 238/I.1  |  Węgry

Mudi jest trzecim psem zaganiającym z Węgier i jest równie charakterystyczny jak pozostałe – puli i pumi. Był znane jako psy bardzo odważne i wykorzystywane na wiele sposobów, zaganiały owce, krowy, świnie, tępiły gryzonie, stróżowały, a nierzadko nawet goniły dziki na polowaniach. Uznawane za przodków terierów tybetańskich, krzyżowanych z puli i owczarkami w typie szpica.

© psy-pies.com

Wielbiciele tych małych psów uważają, że są szybsze, bystrzejsze i bardziej niezawodne niż border collie. Są one bardzo bystre, przywiązane do przewodnika i zawsze chętne do współpracy. Praktycznie nie zmieniły się od momentu powstania, zarówno w wyglądzie, jak i charakterze. Ich główną wadą, jak i zaletą jest inteligencja, gdyż szybko uczą się zarówno dobrych, jak i złych rzeczy. Szybko przyswajają sobie i analizują to, co się dzieje dookoła, wyciągając wnioski i doskonale wiedzą, kiedy właściciel się gubi i na pewno wykorzystają tę lukę.

Psy te będą idealne dla aktywnych ludzi, którzy lubią próbować nowych rzeczy i są nastawieni na pracę z psem. Na co dzień spokojny mudi, w mig jest gotowy do pracy, wystarczy nasz jeden gest. Potrzebują dużo ruchu i zajęć umysłowych, warto szukać wciąż nowych zabaw i zadań, jakie mogą wykonywać, uczyć się nowych sztuczek, nawet tych najtrudniejszych. Wybiegany mudi dostosuje się nawet do niewielkiego mieszkania, życia w mieście i nie będzie nam sprawiał problemów.

© polonabonac.com

Jest to pies łatwy w obsłudze – szybko dogaduje się z nowymi ludźmi, zwierzętami i innymi psami, dlatego możemy go trzymać w domu zarówno z psem, kotem, królikiem, jak i papużką, Do obcych z reguły podchodzi z dystansem i jest nieufny, jednakże jeśli widzi, że właściciel traktuje ich przyjaźnie, on także będzie do nich w taki sposób nastawiony. Problemem dla miastowych może być tendencja do szczekliwości – należy uważać, aby cecha ta nie rozwinęła się nadmiernie i porządnie szkolić psa oraz zwracać na to uwagę. Są to psy bardzo czujne i z pewnością dadzą nam znać o każdej niepokojącej i niecodziennej sytuacji.

Obecnie mudi ma duże grono wśród miłośników sportów, często też pracują jako psy ratownicze, pasie owce, szuka narkotyków… Znalazł wiele zastosowań, choć często wyparty jest przez bardziej znane i większe owczarki. Choć zdrowe i dość długowieczne, mają predyspozycję do dysplazji stawów, zwłaszcza biodrowych, dlatego należy zwracać na to uwagę.  Sierść nie jest wymagająca, ale co około 10 dni należy ją starannie wyszczotkować, zwłaszcza za uszami, aby nie porobiły się kołtuny. Poza Węgrami rasa nieliczna i mało znana.

© psy24.p

Nazwy: Mudi, owczarek węgierski, Hungarian Mudi, Owczarek węgierski Mudi, Canis Ovilis Fenyesi,
Przeznaczenie pierwotne: pies pasterski, zaganianie dużych zwierząt.
Przeznaczenie obecne: pies stróżujący, pasterski, towarzyszący.
Długość życia: 13-14 lat.
Wielkość i waga: 37-47 cm, 8-13 kg.
Umaszczenie: występują w wielu odmianach maści, ale najczęściej spotkane są: czarna, biała, czekoladowa i blue-merle.

© Załoga Chartykasa