Szkolenie

Test Campbella jest testem przeznaczonym dla szczeniąt i składa się z pięciu prób, które mają na celu określić te cechy, które przeważają u zwierzęcia, a więc przewidzieć jego przyszły charakter oraz ewentualne problemy wychowawcze. Test ten z reguły przeprowadza się na szczeniętach 6-7 tygodniowych, będących jeszcze w fazie socjalizacji, co pozwala na dobranie odpowiednich metod szkolenia i tresury. Pomaga to dużo łatwiej osiągnąć porozumienie pomiędzy przewodnikeim i jego psem i niekiedy dużo szybciej przeprowadzić szkolenie, gdyż wiemy, na czym się skupić.

Próba pierwsza ma za zadanie sprawdzić zdolność do socjalizacji testowanego szczeniaka – polega na oddaleniu się od niego i przywołaniem go poprzez kucnięcie i klaskanie w dłonie. te szczenięta, które do nas przybiegną, łatwiej będą się poddawały szkoleniu niż te, które ignorują nasze polecenia.

Druga próba kontroluje gotowość do towarzyszenia człowiekowi – stajemy obok szczeniaka, po czym oddalamy się od niego normalnym krokiem. Podczas oddalania się obserwujemy zachowanie szczeniaka – czy idzie on śmiało i pewnie w naszym kierunku, zatrzymuje się i patrzy niepewnie, zagubiony, zbacza z drogi lub całkowicie nie wykazuje zainteresowania naszym zachowaniem. W zależności od wyniku jesteśmy w stanie ocenić, jak bardzo pies jest podatny na nasz wpływ i jak chętnie będzie z nami współpracował.

Trzy kolejne próby testy sprawdzają reakcję szczenięcia na różnego rodzaju dominację – najpierw kładziemy psa na plecach i dłonią staramy się przytrzymać go w tej pozycji przez 30 sekund, potem przez taki sam czas głaszczemy zwierzę na długości od karku, aż do zakończenia ogona, a końcowy etap polega na uniesienia pieska oburącz na splecionych pod jego przednimi łapami dłoniach. Badamy w ten sposób zachowania wywołane dominacją przez przymus, społeczną oraz przez podniesienie. Niektóre szczenięta w tych sytuacjach bronią się zaciekle, inne pokornie liżą rękę egzaminatora.

Zsumowane podczas testu punkty klasyfikują szczenię do jednej z pięciu kategorii, od najbardziej agresywnych i dominujących. poprzez łagodne i zrównoważone, aż do przesadnie lękliwych i uległych. Pozwala to dosyć precyzyjnie ustalić plan wychowawczy i znaleźć indywidualne podejście do każdego typu psa.

© Załoga Chartykasa