VI grupa FCI

FCI 67/VI.1  |  Francja

Mały basset wendejski pochodzi, wraz z większym Grand basset griffon vendeen, bezpośrednio od Gryfona wandejskiego. Celem hodowców było stworzenie psa przystosowanego do pracy w trudnych warunkach, przeciskania się przez gęste zarośla, cierniste krzewy oraz wśród kamieni.

© 101dogbreeds.com

Bassety te są łatwo rozpoznawane na polowaniach przez myśliwych ze względu na swój charakterystyczny biały koniec ogona w formie pędzelka. Źle prowadzone, nie mające zapewnionego zajęcia i odpowiedniej ilości ruchu, mogą rzucać się w pogoń za małymi zwierzętami. Jednakże nawet najbardziej posłuszny basset powinien być wyprowadzany na spacer na smyczy, a spuszczany tylko na dobrze znanym, najlepiej ogrodzonym terenie. Małe bassety pełnią również funkcje myśliwskie oraz są wykorzystywane do śledzenia zwierzyny. W rejonach Wandei myśliwi polują z nimi na zające. Psy wypłaszają zwierzynę na otwartą przestrzeń, gdzie jest następnie rozstrzeliwana. Wykwalifikowane psy myśliwskie dobrze współpracują z innymi psami, nakierowując je na właściwy trop.

Petitki kochają ludzi, są bardzo wylewne w uczuciach, a jednocześnie nie ma w nich krzty agresji. Są również dość niezależne. Bardzo ekspresyjnie wyrażają swoje uczucia, zwłaszcza radość – cieszą się całym ciałem, wręcz się uśmiechając i usilnie dążą do zaprzyjaźnienia się z całym światem, zwłaszcza nieznajomymi, dlatego trzeba mieć psa na uwadze, gdyby inny pies nie był tak przyjaźnie nastawiony. Kompletnie nie nadają się na stróża, prędzej zaliżą intruza niż go wystraszą.

© k9rl.com

bardzo przyjazne dla dzieci i szybko zawierają z nimi przyjaźnie, ale mogą być nieodpowiednie dla małych pociech, gdyż są bardzo impulsywne i przypadkiem mogą zrobić krzywdę. Łatwo dogadują się także z innymi zwierzętami domowymi, jednakże ze względu na instynkt myśliwski, lepiej nie trzymać ich z małymi zwierzątkami, za którymi mogą pogonić. Szybko się uczą, są bardzo inteligentne i bardzo często szczekają – nie tylko z powodów zagrożenia, ale do muzyki, kontaktując się z człowiekiem, w ramach protestu. Lepiej ich nie podjudzać, gdyż mogą szczekać bez końca. Może to być zwłaszcza irytujące dla osób mieszkających w blokach.

 

Nazwy: PBGV, Basset szorstkowłosy vendéen, Petit basset griffon vendeen.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski
Przeznaczenie obecne: polowanie na króliki i zające, do towarzystwa.
Długość życia: około 12-13 lat.
Wielkość i waga: 15-20 kg, 34-38 cm.
Umaszczenie: biel z pomarańczą, cytryną, czernią, szarością (szaro-biały włos) lub barwa śniada niekiedy z brązowymi akcentami. Psy mogą występować w tricolorze.

© Załoga Chartykasa