Rasy niezarejestrowane przez FCI

Niezarejestrowane  |  Kirgistan

Tajgan jest jedną z rzadszych ras, nie tylko chartów, ale w całym świecie kynologicznym. Uważa się, że obecnie żyje około 200 zarejestrowanych osobników. W swoim czasie w Polsce były trzy osobniki, szukające osób, które podjęłyby się hodowli i obecnie posiadamy jedną hodowlę tych psów oraz to u nas urodził się pierwszy miot tej rasy w Europie. Kirgistan nie jest członkiem FCI, także rodowód otrzymują psy urodzone tylko i wyłącznie poza krajem pochodzenia.

 © canisite.com

Chart ten jest psem pierwotnym w każdym znaczeniu tego słowa. Mają ogromny instynkt myśliwski i ogromną potrzebę swobody. Nie jest to pies, który będzie szczęśliwy zamknięty w mieszkaniu i nie odnajdzie się w dużym mieście. Są bardzo nieufne w stosunku do obcych i nie nawiązują szybko nowych znajomości, co czyni je bardzo dobrymi psami stróżującymi o obronnymi.

Są to psy bardzo zwinne, przystosowane do poruszania się po skałach. Niemalże w każdym opisie znajdziemy notkę, iż potrafią obrócić się w skoku o niemalże 180 stopni. Poruszają się bardzo płynnie, zarówno wspinając się po skałach, jak i z nich schodząc, przez co często wykorzystuje się je do polowań na zające, lisy, wilki, a nawet kozice górskie.

 © globestories.com

Jest to pies jednego pana, bardzo oddany i źle znosi zmianę pana, po jego utracie już nigdy nie będzie taki sam. W domu jest bardzo spojony, niemalże flegmatyczny, jednakże ma swoją dumę i nie znosi ostrego traktowania. W szkoleniu należy postępować łagodnie, bez podnoszenia głosu, ale konsekwentnie. Tajgany to psy w dużym stopniu niezależne, nie mają w zwyczaju łasić się nawet do swojego właściciela. Zachowują się tak, jakby znały swoją wartość a pieszczoty odbierają jako przysługę wobec swego pana. Podczas spacerów ze swoim właścicielem, tajgany nie są agresywne o ile nie zostaną bezpośrednio sprowokowane.

Charty te potrzebują dużo ruchu, musimy im zapewnić duży teren, na którym możemy bez strachu spuścić je ze smyczy, aby się wybiegały. Spacery to także długi czas, najlepiej wypełniony ćwiczeniami. W przypadku niewystarczającej wolności i ćwiczeń fizycznych, tajgan może stać się wycofany, zirytowany a nawet może się okazać agresywny wobec właściciela. Można to wyjaśnić naturalnym, wysokim poziomem adrenaliny we krwi tajgana, która jest eliminowana poprzez ćwiczenia fizyczne.

 © canisite.com

Nazwy: Chart kirgijski, tajgan, tajgan kirgiski, taigan, kyrgyz sighthound, Kyrgyzskaya Borzaya Taigan.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na zające, lisy, wilki, kozice.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: około 14 lat.
Wielkość i waga: 60-65 cm,
Umaszczenie:

czarne, szare, płowe, białe, pręgowane. Możliwe białe znaczenia.

 © Załoga Chartykasa