II grupa FCI

FCI 343/II.2   |   Włochy

Cane corso pochodzi od molosów asyryjskich i jest spokrewniony z mastifem neapolitańskim. Używano go przede wszystkim do polowania na grubego zwierza, a także jako stróż niezliczonych gospodarstw. „Corso” wywodzi się najprawdopodobniej od łacińskiego słowa „Cohors”, oznaczające strażnika, opiekuna.

© dogbazar.com

Po tym, jak prawie wyginęły, odbudowano je w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Nie udało się utworzyć jednak jednolitego typu rasy i obecnie wyróżniamy dwa typy: wysoki o długich kończynach, dość długiej kufie i nie najlepiej zaznaczonym stopie oraz pies średniej wielkości o krótkiej kufie i stopie bardzo wyraźnie zaznaczonym. Preferuje się jednak psy drugiego typu. Są to psy o atletycznej, muskularnej budowie i wyraźnie zaznaczonym kątowaniu kończyn tylnych. Muszą sprawiać wrażenie zdrowych, mocnych psów.

Mimo swoich rozmiarów, corso jest psem sprawnym, bardzo aktywnym – potrzebuje dużej ilości ruchu i aktywności. Jest pojętny, łatwy w układaniu, reaguje na szkolenie. Bardzo przywiązuje się do właściciela, jest łagodny w kontaktach zarówno z ludźmi, jaki innymi zwierzętami. Nie ma skłonności do dominacji, ale jeśli wyczuje niepewnego opiekuna, który nie radzi sobie na pozycji lidera, może to wykorzystać.

© petage.com

Corso bardzo przywiązuje się do dzieci i świetnie sprawdza się jako pies rodzinny i towarzysz dzieci. Jest bardzo delikatny w kontaktach z nimi, ale biorąc pod uwagę jego rozmiar, zabawy z młodszymi dziećmi powinny odbywać się pod okiem dorosłych. Ma także silnie rozwinięty instynkt obronny i broni zarówno swego terenu, jak i swojego stada.

U cane corso bardzo charakterystyczne jest występowanie ektropium (wywinięcie części powieki na zewnątrz z wytworzeniem głębokiego worka spojówkowego). Wymaga pobieżnej pielęgnacji i tylko u nielicznej części populacji wymaga korekty chirurgicznej. Na oczy trzeba u nich szczególnie uważać i pielęgnować, gdyż mają one predyspozycje do schorzeń oczu. Jak u każdej dużej rasy, mogą się u nich pojawić skręt żołądka, a także dysplazja stawu biodrowego, dlatego już od małego trzeba zwracać uwagę na odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

© sprzedajemy.pl

N

azwy:

Cane corso italiano, cane corso, cane di macelliao, corso, italian mastiff, mastiff włoski, corsiak.
Przeznaczenie obecne: pies pasterski, stróżujący, myśliwski na grubą zwierzynę.
Przeznaczenie pierwotne: do towarzystwa, stróżujący.
Długość życia: 10-12 lat.
Wielkość i waga: 60-68 cm, 40-50 kg.
Umaszczenie: czarne, grafitowe, ciemno szare, jasnopłowe (tzw. żółtawe), płowo-czerwone i pręgowane, zawsze z czarną maską. Dopuszczalne są małe znaczenia na klatce piersiowej lub końcach łap, u psów płowych i pręgowanych czarna lub szara maska nie powinna wychodzić poza linię oczu.

© Załoga Chartykasa