Historie ras

posokowiec bawarski © akc.org

Większość ras myśliwskich wywodzi się najprawdopodobniej  od dawnych psów celtyckich. Według niektórych źródeł najlepsze psy myśliwskie hodowano na obszarach należących do dzisiejszej Francji i to one odgrywają rolę w utworzeniu średniowiecznego tropowca, który jest przodkiem posokowca.

Wyróżniano wówczas dwa typy psów, będące jedną rasą, a ich nazwy odzwierciedlały ich obowiązki. Były Leithundy, których używano do polowań konno ze sforą psów. Tropiły one zwierzynę jeszcze przez rozpoczęciem pogoni lub odnajdywały te już postrzelone. Wyhodowano także druga grupę, tak zwane Spurhundy, czyli własnie tropowce, które były ciężkie, zwarte, pracowały dolnym wiatrem i nie miały skłonności do pogoni za zwierzyną.

Wraz z wynalezieniem broni palnej, znaczenie tropowców zmalało, gdyż zaczęto potrzebować psa tropiącego po farbie, czyli krwi zranionego zwierzęcia, nie po zimnym śladzie. W połowie XIX w. niemieccy hodowcy wyselekcjonowali rasę psów nazwaną der Schweisshund. Polskie określenie „posokowiec” wywodzi się od słowa „posoka”, które oznacza – podobnie jak niemieckie „der Schweiss” – krew grubego zwierza.

posokowiec hanowerski © royal-canin.ca

Początkowo, jak w wielu przypadkach, istniało kilka odmian czworonogów, różniących się nieco budową i maścią. Dzięki wielu latom pracy udało się wyhodować rasę dość wyrównaną w typie, znaną dziś jako posokowiec hanowerski. Wykorzystywany był głównie w dolinach, gdyż jego masywna sylwetka okazała się problemem w górzystych terenach.

W połowie XIX wieku zaczęto krzyżować posokowce hanowerskie z występującymi na terenie Bawarii górskimi psami gończymi oraz ogarem tyrolskim, tworząc w ten sposób lżejszą wersję hanowerczyka – posokowca bawarskiego. Pierwszy Klub Posokowca Bawarskiego powstał w 1912 roku.

Posokowce hanowerskie cieszą się dużym uznaniem myśliwych w swojej ojczyźnie i na świecie, jednak nigdzie nie zyskują powszechnej popularności. Również w Polsce trzymane są głównie przez myśliwych. Zostały kompletnie zdominowane przez posokowce bawarskie, znane i lubiane na świecie, trzymane także jako domowe pupile i o wiele bardziej popularniejsze.

 © Załoga Chartykasa