VI grupa FCI

FCI 294/VI.1 | Wielka Brytania

Rasa powstała prawdopodobnie już w starożytności, poprzez skrzyżowanie bloodhounda z dużymi terierami. Pierwotnie były wykorzystywane do polowań na wydry i zostały specjalnie do tego celu stworzone. Dlatego też nad wodą bywają bardzo uparte, gdyż jest to ich naturalne środowisko pracy. Posiadają błonę pławną między palcami, co znacznie ułatwia im pracę w wodzie i są świetnymi pływakami.

 © akc.org

Otterhoundy posiadają dwa rodzaje sierści – zewnętrzna jest szorstka i twarda, podszerstek krótszy i wełnisty. Z kolei na nogach sierść jest pokryta warstewką tłuszczu – wszystko po to, by jak najlepiej znosić warunki atmosferyczne i zimną wodę.

Otterhound jest psem energicznym i pełnym życia, ale może też zamienić się w kanapowego miśka. Wszystko zależy od tego, jaką ilość ruchu mu zapewnimy i czy zadbamy o jego potrzeby. Pozostawione same sobie stają się szczekliwe i demolują mieszkanie. Odnajdują się jako psy rodzinne, ale jeśli trzymamy je w domu z ogrodem, musi być trzymany albo w zadaszonym kojcu lub musimy mieć bardzo wysoki płot, gdyż mogą przeskoczyć przez płot o wysokości nawet 1,5-2 metrów. Nie robię tego specjalnie często, ale zawsze należy brać pod uwagę taką możliwość.

 © teckelgarth.org

Uwielbiają spędzać czas ze swoim opiekunem, bardzo kocha dzieci. Toleruje inne zwierzęta i psy, ale ze względu na swoje instynkty myśliwskie, nie powinien przebywać z małymi zwierzątkami, jak króliki, czy świnki morskie. Są bardzo czułe i inteligentne, ale ich szkolenie wymaga cierpliwości i konsekwencji. Jeśli Otterhound wyczuje słabość właściciela, bez problemu przejmie funkcje samca alfa w stadzie.

Ilość otterhoundów na świecie jest niewielka, ale pomimo tak małej puli genów, są rasą zdrową. Mogą cierpieć na choroby typowe dużych ras, jak skręt żołądka, czy dysplazja stawów. Obecnie na świecie występuje około 600 Otterhoundów, bo czyni z nich najbardziej zagrożoną rodzimą rasę Wielkiej Brytanii. Niestety nigdy nie była to liczna rasa i ogromnie są podejmowane ogromne wysiłki, aby je zachować.

 © akc.org

Nazwy: Otterhound, pies na wydry.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na wydry.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Długość życia: 10-13 lat.
Wielkość i waga: 58-69 cm, 30-55 kg.
Umaszczenie: Dopuszcza się wszystkie maści występujące u psów gończych: jednobarwne, piaskowe, z szarym nalotem, czerwone, pszeniczne, niebieskie. Możliwe występowanie nieznacznych białych znaczeń na głowie, przedpiersiu, łapach i na końcu ogona. U białych psów mogą wystąpić lekkie znaczenia cytrynowe, błękitne lub borsucze. Czarne podpalane, błękitne podpalane, czarno-kremowe, czasami brązowe, płowo-brązowe i płowo-białe. Pigmentacja harmonizuje z maścią.

 © Załoga Chartykasa