V grupa FCI

FCI 89/V.7  |  Hiszpania

Podenco z Ibizy uważa się obecnie za jedną z najstarszych ras psów, bowiem ich wizerunki można było znaleźć już w starożytnym Egipcie. Za przodków rasy uważa się psy faraona dawnego typu. Wykorzystywano je do polowań na króliki czy ptactwo – polowały samotnie lub w grupach. Pomagał im w tym bardzo dobry wzrok, którym wychwytywały malutkie zwierzątka.

 © psiaki.org

Podenco uważa się za rasę trudną, nie nadającą się dla ludzi nigdy nie mających kontaktu z psami. Bardzo często nie słuchają poleceń swego pana, próbują go zdominować i nie nadają się jako psy rodzinne do rodzin z dziećmi. Do swego pana są bardzo przywiązane i są mu lojalne, aczkolwiek nie wymagają z nim stałego kontaktu, są bardzo niezależne i samodzielne. Nie będą się prosiły o kontakt i głaskanie 24/7, są trochę pod tym względem jak koty.

Wykazują agresję w stosunku do innych psów, na spacerach muszą być pod kontrolą. Posiadają także silny instynkt łowiecki, mogą rzucić się w pogoń za małymi zwierzątkami. Wymagają konsekwentnego i cierpliwego podejścia podczas nauki, im wcześniej, tym lepiej. Dobrze jest, jeśli już od małego mają kontakt z dziećmi, bo choć je tolerują, mogą różnie zareagować na ich nieprzewidywalność. Nie lubią się też z nimi bawić.

 © grafika google

Potrzebują stałej stymulacji i aktywności, gdyż zaniedbane szybko staną się złośliwe i nadpobudliwe. Dobrym pomysłem będzie porządna przebieżka, na przykład przy rowerze, aby pies mógł zaspokoić swoje potrzeby ruchowe, a także zabawki logiczne, aby mógł się czymś zająć. Psy te źle znoszą krzyki i agresję, potrzebują pozytywnego szkolenia i traktowania na co dzień, aby nie odwróciły się od nas. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wolno ich spuszczać ze smyczy! Karność nie należy do ich najlepszych cech.

W stosunku do  obcych nieufny, zdystansowany. Nie ma cech stróża ani obrońcy, ale potrafi być dość hałaśliwy, jeśli jest potrzeba. W domu dość spokojny, zmienia się nie do poznania na spacerze i zaskakuje wówczas szybkością i gwałtownością reakcji. Nie są specjalnie chorowite, choć nie wiadomo zbyt wiele na temat charakterystycznych chorób. W ich ojczyźnie brakuje takich danych, a poza nią nie występują zbyt licznie. Mówi się, że drobnymi problemami tej rasy są alergie. Białe psy mogą cierpieć na wrodzoną głuchotę.

 © affinity-petcare.com

Jest to rasa szczególnie ceniąca otwarta przestrzeń, niezależność i wolność. Podenco nie nadaje się do życia w mieszkaniu. Idealnym miejscem będzie dla niego dom z ogrodem. Występuje w trzech odmianach: długowłosej, szorstkowłosej i krótkowłosej,

Nazwy: Podenco z Ibizy, podenco ibicenco, ibizan warren hound, ibizan hound.
Przeznaczenie pierwotne:  polowanie.
Przeznaczenie obecne: polowanie na króliki, do towarzystwa.
Długość życia:  12-14 lat.
Wielkość i waga: 60-72 cm, 18-22,5 kg.
Umaszczenie: o rudej lub płowej maści. Na klatce piersiowej, czole i łapach występują niekiedy białe łaty. Podenco z Ibizy występuje w dwóch odmianach: gładkowłosej i szorstkowłosej.

 © Załoga Chartykasa