VI grupa FCI

FCI 163/VI.1  |  Wielka Brytania/Francja

Basset hound wywodzi się z Francji, choć zasadnicze tworzenie rasy działo się w Anglii. Wywodzi się od basseta d’Artois oraz basseta artezyjsko-normandzkiego, zaś kształt kufy oraz jego świetny węch mogą świadczyć o płynącej w nim krwi bloodhounda. W XIX wieku były to świetne psy myśliwskie dla osób polujących pieszo, jednakże obecnie ta rola raczej zanikła.

© akc.org

Bassety z natury są uparte i niezależne. bardzo wytrwałe i odważne. Są to cechy, które zachowały się w jego myśliwskim charakterze. Choć sprawiają wrażenie bardzo flegmatycznych, tak naprawdę są wesołe, chętne do zabawy i zaskakująco ruchliwe. Mogą żyć w małym mieszkanku, pod warunkiem, że zadbamy o jego ruch i aktywność. Niestety nie będzie cicho siedział sam – bassety nie znoszą samotności i ile nie są sukcesywnie do tego przyzwyczajane od samotności, będą wyły tak długo, dopóki nie wrócimy.

Są bardzo przywiązane do całej rodziny i dobrze dogadują się z dziećmi. Lepiej jednak przeznaczyć go dla starszych pociech, które nie są tak natrętne i nie będą nadmiernie go niepokoić, gdyż ich cierpliwość i tolerancja ma swoje granice. Warto trzymać je w parze, gdyż wtedy są najszczęśliwsze. Mogą dogadać się z innym zwierzęciem, pod warunkiem, że się z nim wychowują. Obce niekoniecznie zostaną zaakceptowane.

© www.pets4homes.co.uk

Basset nie jest psem, który całe dnie spędza na dworze, jego ulubionym miejscem jest kanapa, ale mimo wszystko nie możemy zapominać o aktywności. On sam wie, ile ruchu jest mu potrzebne, gdyż nadmiar także może mu zaszkodzić. Musimy znaleźć złoty środek, gdyż zaniedbane staną się bardzo leniwe, a mają skłonność do otyłości. Nie powinny także mieszkać w bloku i schodzić po schodach, jest to dla nich niebezpieczne, podobnie jak dla jamników i może skończyć się urazem kręgosłupa.

Psy te są inteligentne, ale bardzo uparte i niezależne, dlatego szkolenie warto przeprowadzić tylko z najważniejszych komend. Nie jest to pies posłuszny z natury, dlatego nauka sztuczek lub bardziej zaawansowanych komend może się okazać bezowocna. Szczenięta od początku wymagają konsekwentnego wychowywania i więcej cierpliwości niż inne rasy. Nie należy im zbytnio pobłażać, bo nabiorą złych nawyków, a skłonienie dorosłego basseta do zmiany przyzwyczajeń jest prawie niemożliwe. Z kolei zbyt ostre traktowanie sprawi, że się zbuntuje i straci zaufanie do właściciela.

© k9carts.com

Najczęstsze dolegliwości bassetów to młodzieńcze kulawizny, dlatego w ich diecie powinny się znaleźć preparaty na stawy lub rzeczy, typu chrząstki, czy galaretka z kurzych łapek, który mają na nie dobry wpływ. Mają też skłonności do zapalenia spojówek i infekcji uszu, warto więc poświęcić im regularnie uwagę.

Nazwy: Basset hound, basset, hush puppy.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski na zające.
Przeznaczenie obecne: myśliwski, do towarzystwa.
Długość życia: 10-12 lat.
Wielkość i waga: 33-38 cm, 18-33 kg.
Umaszczenie: biało-czarna z podpalaniem lub biało-cytrynowa; dopuszczalna jest każda maść spotykana u psów gończych.

© Załoga Chartykasa