VI grupa FCI

FCI 68/VI.1  |  Austria

Gończy tyrolski wywodzi się z Tyrolli i jest jedną z czterech ras gończych Austrii. Póki co mało popularny poza granicami kraju, pierwotnie używany przez tyrolskich górali. Dopiero w 1896 roku zaczęto hodowlę czystych rasowo psów. Zachowano dwie odmiany barwne: czerwoną oraz czerwono czarną, choć obecnie występuje także odmiana trójbarwna. Dziś wykorzystuje się go jako gończego, do głośnych polowań na zająca i lisa i jako tropowca do odszukiwania postrzałków.

© bracken.ch

W łowiectwie jest wszechstronnie użytkowany. Jest idealny, nie ma wymagań, jest odporny na warunki pracy, polując zarówno na terenach leśnych, jak i górskich. Często pracuje samotnie pod strzałem, tropiąc lisy, zające, ale także spełnia rolę posokowca, tropiąc postrzałki. Świetnie szuka tropu po farbie. Ma zrównoważony charakter, bardzo rozwinięty węch i zmysł orientacji, przez co nie zgubi się nawet na nowym terenie. Ma niekończące się chęci do łowienia zwierzyny, co czyni z niego doskonałego psa pracującego.

Jest to pies o przeciętnym stopniu agresji, nie jest dominatorem, ale nie pozwoli sobie wejść na głowę i w razie potrzeby zawalczy o swoje. Nie nadaje się do trzymania z innymi psami, gdyż jest w stosunku do nich agresywny. Jeśli chodzi o inne zwierzęta, jest możliwe tylko w przypadku, gdy wychowuje się z nimi od małego, inaczej będzie na nie polował i może je zaatakować. W stosunku do obcych jest nieufny i trzyma się z daleka, ale w żadnym wypadku nie nadaje się na stróża.

© wildundhund.de

Jest typowym psem myśliwskim, który najlepiej czuje się w rękach myśliwego. Nigdy nie będzie psem sportowym, dogoterapeutą, ani nawet psem rodzinnym. Nie lubi dzieci, nie nawiąże z nimi głębokiej więzi, ani nie będzie ich kumplem, ale także ich nie skrzywdzi podczas zabawy. Średnio znosi samotność, woli przebywać z właścicielem, dlatego nie powinny go brać osoby, które w tygodniu pracują całymi dniami, a myślistwem zajmują się „od święta”. Powinien trafić w ręce myśliwego na co dzień.

Wymagają bardzo specjalistycznego szkolenia, są uparte i szybko nudzą się nauką. Typowy pies jednego pana, wierny jednemu i nikomu innemu. Zaniedbane wychowanie może skutkować włóczęgostwem w późniejszym wieku. Wymaga dużej ilości ruchu, nie nadaje się do trzymania na kanapie, nigdy nie odnajdzie się w mieście.

©  lovac.info

Nazwy: Gończy tyrolski, Tiroler Bracke, Brachet tyrolien, Tyrolean Hound, Sabueso del Tirol.
Przeznaczenie pierwotne: pies gończy.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski.
Długość życia: około 12 lat.
Wielkość i waga: 40-48 cm, 15-22 kg.
Umaszczenie: rudy, czarny podpalany, trójkolorowy, Dopuszczalne białe znaczenia na szyi, piersi, kończynach i łapach.

© Załoga Chartykasa