Pielęgnacja

Włos twardy występuje niezależnie od długości sierści. U psów twardowłosych występuje najczęściej dodatkowa warstwa podszerstka, przez co sprawiają wrażenie puchatych. Są to między innymi husky, akita, tosa, terier rosyjski, bouviery, collie czy nowofundland. W tym przypadku ważne jest dokładne rozczesanie włosa, ale nie nadmierne wyczesywanie, aby nie zepsuć wyglądu psa.

Nie należy używać tu kosmetyków zmiękczających, natłuszczających czy nawilżających, gdyż zepsujemy strukturę włosa. Na rynku można też znaleźć specjalne kosmetyki przeznaczone do twardego włosa.

Włos miękki najczęściej idzie w parze z lokami i występuje u pudli, bichon frise, irish soft coated wheaten terrierów czy bolończyków. Mają duże tendencje do tworzenia kołtunów, dlatego trzeba ją dokładnie i często rozczesywać, nawet co dwa-trzy dni i koniecznie po każdym spacerze po lasach czy krzakach. Włosa miękkiego nigdy nie rozczesujemy na sucho! Używamy do tego specjalnych preparatów, które zwilżą włos, ale nie może być też mokry i kleić się do grzebienia.

© Załoga Chartykasa