VI grupa FCI

FCI 33/VI.1  |  Francja

Grand basset griffon vendeen to stosunkowo młoda rasa – uznana dopiero w latach siedemdziesiątych poprzedniego stulecia. Jednak o szorstkowłosych psach myśliwskich z regionu Wandea pisano już w kronikach z XIII wieku. W epoce renesansu polowania przestały być wyłącznie rozrywką możnych, oddawała im się również uboższa szlachta. Podczas polowań konno myśliwi zabierali ze sobą duże psy (powyżej 58 cm), natomiast mniejsze czworonogi na krótszych łapkach towarzyszyły piechurom i pomagały w łowach na drobniejszą zwierzynę.

© akc.rog

Grand basset griffon vendeen jest większym kuzynem petit griffona. Urodzony we Francji od samego początku był wykorzystywany jako pies myśliwski, charakteryzujący się bardzo donośnym głosem. Jest najszybszym ze znanych nam bassetów, bardzo odważny, uparty i wytrzymały. Odporny na ciężkie warunki w trakcie polowań, wykorzystywany głównie do polowań na króliki, bez problemu przedziera się przez trawy i krzaki, polując na te małe ssaki.

Są to psy pełne pasji łowieckiej, niekoniecznie podporządkowane właścicielowi. Jest psem przyjaznym i pogodnym, pozbawionym agresji, które zdecydowanie byłby fajnym psem do towarzystwa, ale tylko dla doświadczonych właścicieli, mających wiedzę o psach i potrafiących sobie z nimi poradzić. Pies ten ma swoje własne zdanie i będzie ślepo posłuszny komendom. Trzeba mieć czas, aby je ułożyć i do nich przemówić, zapewniając im jednocześnie odpowiednie dawki ruchu i zabawy.


© noahsdogs.com

Jak wszystkie gończaki tak i BGV są dość zdrową rasą, dzięki innej niż basset hound nie cierpią one na problemy skórne, z kręgosłupem czy na choroby oczu. Jednak jak wszystkie psy z obwisłymi uszami miewają problemy z zapaleniem ucha. Gdy mowa o  chorobach dziedzicznych zalecam kupowanie psów po przebadanych np. w kierunku chorób serca, dysplazji bioder lub oczu rodzicach, tylko w renomowanych i zrzeszonych w FCI hodowlach.

Nazwy: Grand basset griffon vendeen, GBGV, Duży basset szorstkowłosy vendèen, Lnage Vendèen Griffon.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na zwierzynę.
Przeznaczenie obecne: myśliwski, do towarzystwa.
Długość życia: około 10 lat.
Wielkość i waga: 39-44 cm, 18-20 kg.
Umaszczenie: białe w czarne łaty; czarne podpalane; czarne z piaskowym podpalaniem; białe w pomarańczowe łaty; płowe z czarnym czaprakiem i białymi znaczeniami; płowe z czarnym nalotem; piaskowe z czarnym nalotem i białymi znaczeniami; piaskowe z czarnym nalotem.
Tradycyjne nazwy maści: zajęcza, wilczasta, borsucza, dzicza.

© Załoga Chartykasa