II grupa FCI

Niezarejestrowane  |  Rosja

Po drugiej wojnie światowej w ZSRR pojawiła się znacząca liczba psów. jako nagrody wojenne. Niedługo potem, bo w latach czterdziestych dążono do uzyskania rodzimych ras psów, głównie na potrzeby milicji i wojska, dlatego w kilku ośrodkach rozpoczęto prace we współpracy z doświadczonymi kynologami i genetykami rosyjskimi. W ten sposób narodziły się czarny terier rosyjski, dog moskiewski i moskiewski pies stróżujący.

 © pixabay.com

Moskiewski stróżujący jest efektem międzynarodowych krzyżówek. Do jego stworzenia użyto między innymi owczarka kaukaskiego, bernardyna i paru innych, wielkich molosów. Użycie bernardyna motywowano jego inteligencją, podatnością na szkolenie oraz eksterierem, a kaukaza – wszechstronnością i odpornością na klimat ostrych rosyjskich zim. Spośród osobników potomnych bezwzględnie eliminowano te, które wykazywały niepożądane cechy ras wyjściowych: charakterystyczne dla bernardynów luźne powieki, problemy ze stawami i flegmatyczny temperament, oraz nadmierną agresję i pobudliwość owczarków kaukaskich.

Obecnie psy te są zwierzętami obronno-stróżującymi. Wymagają specjalistycznego szkolenia i konsekwentnego prowadzenia, ze względu na swój trudny i dość agresywny charakter. Mogą być prowadzone tylko przez doświadczonych opiekunów. Mają bardzo silnie rozwinięty instynkt terytorialny, mogą się zachowywać agresywnie w stosunku do nieznanych osób i zwierząt. Psy te są bardzo samodzielne i niezależne w działaniu, nigdy nie będą bezwzględnie posłuszne. W Polsce rasa ta znajduje się w wykazie ras psów uznawanych za agresywne, w związku z czym ich nabycie wymaga specjalnego pozwolenia.

 © dogzone.com

W stosunku do dzieci zachowują się poprawnie, choć wielu opiekunów twierdzi, że są bardzo opiekuńcze i przyjacielskie. Pozostawianie jednakże psa z dzieckiem bez nadzoru byłoby głupotą i lepiej mieć na oku ich zabawy. Zwłaszcza, że jest to pies duży i ciężki i łatwo może zrobić krzywdę. Dogada się z innymi zwierzętami, o ile się z nimi wychowuje.

Moskiewskie stróżujące kompletnie nie nadają się do życia w mieście. Zamknięte w małej przestrzeni robią się osowiałe i smutne, ma się wrażenie, że zabita została ich radość życia. Są zaskakująco zdrową rasą psów. Znane są odosobnione przypadki dysplazji żołądka i skrętu żołądka. Brak ruchu łatwo doprowadzi do otyłości.

 © sprzedajemy.pl

Nazwy: Moskiewski pies stróżujący, московская сторожевая, moscowskaya storozhevaya, moscow watchdog.
Przeznaczenie pierwotne: stróżowanie, pies policyjny i wojskowy.
Przeznaczenie obecne: stróż, do towarzystwa.
Długość życia: 10-12 lat.
Wielkość i waga: 64-69 cm, 45-68 kg.
Umaszczenie: Dopuszczalne niewielkie fale na lędźwiach, zadzie i biodrach. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są rude łaty, łaciaty, biały z plamami rudymi, rudo-czarnymi, czarno-rudymi, sobolowymi. Obecność rudego odcienia w umaszczeniu obowiązkowa. Pierś, przednie kończyny do łokcia i tylne do goleni i koniec ogona są obowiązkowo białe. Nakrapianie na białym tle każdego z wyżej podanych umaszczeń wysoce pożądane podobnie jak ciemne okulary, czerń na uszach.

 © Załoga Chartykasa