I grupa FCI

FCI 351/I.2  |  Australia

Stumpy z wygląda bardzo przypomina australian cattle doga, rozróżnia je jednak smuklejsza budowa, mniejsze wymiary i szczątkowy ogon. U Stumpy’ego ogon długi lub kopiowany traktowany jest jako wada dyskwalifikująca. Został wyhodowany pierwotnie do zaganiania bydła na dziewiczych terenach Australii, stanowiąc coś pośredniego między europejskimi psami pasterskimi, a dzikimi australijskimi dingo. Zarówno stumpy, jak i cattle mają tych samych przodków.

© dogbreedslist.info

Co ciekawe, jeśli skrzyżujemy ze sobą dwa psy bezogoniaste otrzymamy mioty o wiele mniejsze niż w przypadku krzyżowania psów bezogoniastych z ogoniastymi. Działa to tak dlatego, iż gen odpowiadający za tą mutację jest recesywny. Oznacza to też, że nie wszystkie psy w miocie urodzą się bez ogonów i mogą pojawiać się szczenięta ogoniaste.

Stumpy są psami bardzo czujnymi, reagują na zmiany w otoczeniu. Zawsze chętne do pracy, wyczekują sygnału ze strony opiekuna. Idealnie nadają sie do wszelkich aktywnych sportów, zarówno tych związanych z posłuszeństwem, jak i flyballu czy agility. Są pojętne i chętnie się uczą.

© ambajaye.com

Wychowany razem z dziećmi traktuje je jak swoje, jest wobec nich bardzo czuły. Nie można jednak zostawiać ich samych z psem i zabawy powinny odbywać sie pod okiem opiekuna. Choć stumpy są niezwykle aktywne i mogą bawić się i biegać godzinami, nie mają skłonności do włóczęgostwa. Podczas zabaw z nim należy pamiętać, że sam wysiłek fizyczny to za mało i warto zainwestować w gry logiczne i powymyślać trochę zabaw także dla umysłu.

Do obcych zachowuje dystans, ale da radę dogadać się z innymi zwierzętami, jeśli z nimi obcuje. Nie lubi obcych na swoim terytorium, dlatego trzeba z rozmysłem zapraszać gości do domu. Potrzebuje przewodnika, który będzie bardzo konsekwentny, delikatny, ale jednocześnie da wyraźny znak, że to on jest przywódcą stada. Dodatkowo stumpy potrzebują socjalizacji już od pierwszych dni, bez niej szybko dziczeją. Są bardzo zdrowe, nie obciążone genetycznie i długowiecznie. Nierzadko psy tej rasy dożywają 15-16 lat.

© ckcusa.com

Nazwy: Australian stumpy tail cattle dog, ACD, australijski pies pasterski, australian cattle dog, Stumpy Tail Cattle dog, Stumpy Tail Heeler, Stumpy, australijski krótkoogoniasty pies do bydła.
Przeznaczenie pierwotne:  zaganianie bydła.
Przeznaczenie obecne:  Zaganianie bydła, do towarzystwa.
Długość życia:  13-16 lat.
Wielkość i waga:  43-51 cm, 16-23 kg.
Umaszczenie: niebieska dereszowata (mieszanka włosów białych i czarnych) lub ruda dereszowata (mieszanka włosów białych i rudych); dopuszczalne czarne lub rude łaty na głowie i tułowiu; szczenięta rodzą się białe, jedynie łatki – jeśli występują – są widoczne od razu.

© Załoga Chartykasa