VII grupa FCI

FCI 115/VII.1  |  Francja

Wyżły te uznaje się za rasę stosunkowo młodą, bo jej wzorzec został zaakceptowany dopiero w 2003 roku, choć jej początku sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Ich stworzenie jest dość przypadkowe i rozpoczyna się od Karola X, który dostał prezencie dwa angielskie pointery. Jeden z nich niedługo potem padł, a drugiego skojarzono z wyżłem pirenejskim. Szczenięta z tego miotu dały początek nowej rasie, znane nam do dziś.

© mag.bullebleue.fr

Są to psy bardzo energiczne i żywiołowe, potrzebujące dużej ilości ruchu i zajęcia. Nie ma nich cienia agresji, są otwarte i przyjazne w stosunku do każdego człowieka, dlatego też nigdy nie zostanie stróżem. Są to psy inteligentne, a do tego posłuszne z natury, dlatego ich szkolenie i ułożenie jest łatwe i przyjemne. Bywa uparty, ale nie jest to upartość męcząca i przeszkadzająca w codziennym bytowaniu z nim. Psy te nie należą do zbyt popularnych, większość populacji znajduje się raczej w rękach myśliwych. Towarzyszą w polowaniu na króliki i bażanty, ale doskonale odnajdują się w leśnych polowaniach, kiedy mogą puścić się w pogoń za zwierzyną.

Dobrze żyją z innymi psami, ale zwierzęta innych gatunków powinny być wprowadzone, kiedy są jeszcze małe i najlepiej, aby się z nimi wychowywały. Jednakże nie zaleca się ich trzymanie z małymi zwierzętami, ze względu na ich naturę myśliwego. Wyhodowane do polowań na małe zwierzęta, mogą gonić mniejszych domowników i uprzykrzać im życie.

© deladianedebelrem.chiens-de-france.com

Absolutnie nie jest to pies, który może siedzieć cały dzień sam w domu. Potrzebuje silnego kontaktu z człowiekiem i wytwarza bardzo silną więź. Pozostawiony samemu na długie okresu czasu może wytworzyć silny lęk separacyjny. Są wspaniałymi towarzyszami dzieci, ale trzeba mieć na oku ich zabawy, ze względu na duże rozmiary psa. Warto też poczekać aż dzieci podrosną, gdyż ich nadmierny entuzjazm może być niebezpieczny dla malutkich dzieci.

Nazwy: Braque Saint-Germain, Wyżeł st. Germain, wyżeł świętego Germaina, French Pointing Dog
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski.
Przeznaczenie obecne: polowanie na bażanty i króliki.
Długość życia: około 12 lat.
Wielkość i waga: 51-61 cm, 18-26 kg
Umaszczenie: białe z pomarańczowymi plamami.

© Załoga Chartykasa