Szkolenie

Aportowanie, choć może się to wydawać dziwne, nie jest oczywistą rzeczą dla każdego psa. Jest nie tylko wspaniałą zabawą, zarówno dla psa, jak i człowieka, ale i ćwiczeniem wychowawczym, podczas którego uczymy psa przynoszenia przedmiotów, puszczania ich oraz reakcji na nasze komendy. Umacniamy także więź między psem i jego panem oraz jest to dobry wstęp do psich sportów.

Jeśli zaczynamy szkolenie z aportem, najlepiej mieć przygotowany specjalny aporter lub miękki aport z liny, jeśli zaczynamy ze szczeniakiem. Najważniejsze jest, aby psa zainteresować aportem i aby stał się on dla niego atrakcyjną rzeczą. Możemy wsadzić mu do pyska i delikatnie kołysać, ale nie wyszarpać z psiego pyska. Następnie rzucamy przed siebie wraz z komendą „aport”.

Powtarzamy to przez kilka dni, chwaląc psa za każdym razem. Na początku wystarczy, że pies pobiegnie po aport i pojawi się z nim w naszej okolicy. Następnie chwalimy psa, gdy podchodzi do nas wraz z aportem, ale nie zabieramy go. Pies musi zrozumieć, że nie zabierzemy mu zabawki, nie możemy go też karcić za to, że weźmie sobie coś do pyska i będzie z tym chodził, inaczej możemy go zniechęcić.

Następnym krokiem jest odbieranie aportu. Początkowo staramy się złapać aport i chwalimy psa za to, że siedzi spokojnie, podczas gdy my trzymamy aport. Następnym krokiem jest wypuszczanie aportu, co robimy tak samo, jak w przypadku komendy „puść”.

© Załoga Chartykasa