VII grupa FCI

FCI 102/VII.1  |  Niemcy

FCI 118/VII.2  |  Niemcy

Mały Münsterländer należy do najmniejszych wyżłów, wyglądem raczej przypominając spaniela. Podobnie jak jego większy kuzyn, wywodzi się od niemieckiego wyżła długowłosego, krzyżowanego prawdopodobnie z płochaczami. Są to wszechstronne psy myśliwskie, szczególnie dobrze sprawdzające się w pracy na śladzie i tropieniu postrzałków. Duże i małe münsterlandäry, poza wielkością i umaszczeniem, praktycznie się od siebie nie różnią.

mały munsterlander © zoologiczny.expert

Psy te łatwo poddają się szkoleniu, są uległe i łatwe w prowadzeniu, dlatego z powodzeniem można je polecić osobom nie mającym zbyt wielkiego doświadczenia z psami. Cechują się wielkim oddaniem, wiernością i przywiązaniem. Niestety nie znoszą samotności i każde dłuższe wyjście opiekuna wydaje się dla nich nieskończenie długie. Nawet kilkominutowa nieobecność sprawia, że witają go szaleńczym merdaniem ogona i charakterystycznym buczeniem.

Munsterlandery uwielbiają aktywne spędzanie czasu – warto pomyśleć o typowo myśliwskich sportach, a gdy nie mamy możliwości – o agility chociażby lub o aportowaniu z wody, gdyż są one świetnymi pływakami. Brak ćwiczeń i aktywności sprawia, że psy te robią nie niespokojne i nadpobudliwe. Z kolei gdy zaspokoimy ich potrzebę ruchu, będą spokojnymi domownikami.

duży munsterlander © puppytest.nl

Możemy zapomnieć o trzymaniu go całymi dniami na dworze, w klatce, kojcu lub samego w domu, psy te potrzebują ścisłego kontaktu z człowiekiem. Są niezwykle towarzyskie. Jeśli mamy tryb pracy taki, że jednak musimy go zostawić samego, warto zapewnić mu opiekę lub pomyśleć o innym zwierzęciu. Tolerują psy, lubią ich towarzystwo, do kotów muszą się przyzwyczaić, a najlepiej, gdyby były z nimi wychowywane. Trzeba jednak trochę uważać z mniejszymi domownikami, gdyż mogą wykazywać chęć pogoni za nimi.

Choć jest to pies typowo rodzinny i przywiązuje się do wszystkich jej członków, najbardziej kocha tego, kto z nim pracuje i to z nim tworzy najgłębszą więź. Dzieci kochają i są ich niezmordowanymi kompanami. Nie bardzo nadają się na psy myśliwskie, aczkolwiek w razie potrzeby są w stanie obronić właściciela, a ich instynkt terytorialny jest dość dobrze rozwinięty.

© przybij-lape.eu

Nazwy: Mały: Mały wyżeł munsterlandzki, wyżeł mały Munsterlander, mały wyżeł minsterlandzki, Kleiner Münsterländer, Vorstehhund, Heidewachtel, Spion, Small Münsterländer, Munster.

Duży: Duży wyżeł munsterlandzki, Grosser Münsterländer, duży wyżeł minsterlandzki, Duży Münsterländer

Przeznaczenie pierwotne: polowanie na ptactwo (przepiórki).
Przeznaczenie obecne: polowanie, do towarzystwa.
Długość życia: 12-14 lat.
Wielkość i waga: Mały: 50-56 cm, 18-27 kg.

Duży: 58-65 cm, 30-35 kg.

Umaszczenie: Mały: biało-brązowe, brązowej pleśni, znaczenia na kufie i oczach dozwolone.

Duży: biało-czarne, na białych łatach powinny występować czarne, cętkowane lub dereszowate znaczenia. Głowa zawsze czarna z białą strzałką, paskiem lub gwiazdką.

© Załoga Chartykasa