Rasy niezarejestrowane przez FCI

Niezarejestrowane  |  Kanada/Wielka Brytania

Stworzenie tej rasy miało właściwie jeden cel: utworzenie psa domowego, jak najbardziej przypominającą wilka. W tym celu użyto owczarków niemieckich, husky, samojedów, alaskan malamute i różnych eskimoskich ras, w niektórych liniach także szare wilki. Obecnie Inuit dog nie jest uznawany przez żadną większą organizację kynologiczne, a jedynie przez niezależne kluby rasy. Choć prawdopodobnie został stworzony w Kanadzie, rasę opracowano w Wielkiej Brytanii

© mahlek-northerninuits.com

Nie jest to pies dla początkującego właściciela, są bardzo uparte i bystre, a wszelkie nasz potknięcia błyskawicznie wykorzystają przeciwko nam. Dobrze reagują na trening i szkolenie, ale należy mieć świadomość, że bez silnej woli i konsekwencji nic nie ugramy. Pies ten potrzebuje silnego lidera, a szkolenie należy zacząć jak najwcześniej. Dobrze traktowane wytworzą silną więź ze swoim właścicielem.

Pomimo swego wilczego wyglądu, psy te nie są agresywne i są bardzo przyjazne. Dobrze współżyją z dziećmi, ale ich kontakty wymagają nadzoru, zwłaszcza w przypadku młodszych pociech, należy bowiem pamiętać, że jest to duży i ciężki pies. Pozostawione zbyt długo same są narażone na powstawanie lęku separacyjnego. Jeśli nasz styl życia nie pozwala być w domu tyle, ile byśmy chcieli, warto pomyśleć o drugim psie do towarzystwa, aby pies nie czuł się samotny i opuszczony.

© nisociety.com

Northern Inuit dog są rasą niezwykle aktywną, potrzebują dużej ilości aktywności i zabaw. Warto znaleźć czas, aby codziennie wyjść z nim na długi, męczący spacer, pobiegać albo nauczyć go biegać przy rowerze. Ze względu na długą gęstą sierść, potrzebne jest regularne szczotkowanie.

Warto też wspomnieć, że psy tej rasy występowały jako Direwolves w serialu Gra o Tron oraz w serialu Outlander.

© petguide.com

Nazwy: Nothern Inuit dog, Pies północnych Inuitów, pies Inuitów.
Przeznaczenie pierwotne: do towarzystwa, psy pociągowe.
Przeznaczenie obecne: wszechstronne psy użytkowe.
Długość życia: 12-14 lat
Wielkość i waga: 58-81 cm, 25-48 kg
Umaszczenie: wilcze, także kremowo-białe i brązowo-białe.

© Załoga Chartykasa