VII grupa FCI

FCI 107/VII.1  |  Francja

Gryfony Korthalsa zostały stworzone przez Edwalda Karela Korthalsa, który był twórcą pralinii gryfonów. Do ich stworzenia użył szorstkowłosych wyżłów heskich, francuskich gryfonów oraz holenderskich psów wodnych.

Na pierwszy rzut oka bardzo łatwo pomylić go z szorstkowłosym wyżłem niemieckim oraz czeskim fouskiem. Różni go jednak przede wszystkich dłuższa, bardziej obfita i miększa szata.

© shootinguk.co.uk

Gryfon jest wszechstronnie użytkowym psem myśliwskim, ale nie tylko. Ma bardzo zrównoważony charakter i szybko przystosowuje się do nowych zadań, co czyni zeń także dobrego psa rodzinnego, ale odnajdzie się też w sportach. Jest wierny, przyjazny, wesoły, bardzo lubi pieszczoty i wydaje się psem zawsze radosnym. Nie unika kontaktu z człowiekiem, chętnie spędza z nim czas i przebywa w jego otoczeniu.

Jest to raza bardzo zdrowa i inteligentna, w lot chwyta nowe pojęcia. Pozytywne podejście z pewnością pozwoli na spore sukcesy w tej dziedzinie. Jest też bardzo szybki i wytrwale dąży do celów. Na polu myśliwskim będzie wytrwały, jest obdarzony dobrym węchem i pewną, twardą stójką, można mu zaufać, że wie, co robi.

© omlet.co.uk

Niestety gryfony są też niesamowicie uparte i brak konsekwencji w jego prowadzeniu doprowadzi do tego, że zwyczajnie wejdzie nam na głowę. Nie znosi przemocy, a przymuszanie go do czegokolwiek sprawi, że zamknie się w sobie i będzie uciekał. Obcy go nie interesują, olewa ich, za to dla znajomych osób jest pełen ciepła i przyjaźni.

Należy pamiętać, że pies ten potrzebuje bardzo dużo ruchu, doskonale pływa i nurkuje. Warto zabierać go nad wodę, aby się wyszalał. Wobec dzieci gryfon Korthalsa jest bardzo serdeczny. Zwłaszcza suka chętnie daje upust swym instynktom macierzyńskim i jest bardzo troskliwa o dzieci powierzone jej opiece. Dzieci muszą jednak umieć traktować psa z należnym mu szacunkiem. Zdecydowanie nie jest to pies do kojca, ani ogrodu, on musi przebywać w towarzystwie ludzi!

Nazwy: Gryfon Korthalsa, Wirehaired Pointing Griffon, Griffon d’arrêt à poil dur Korthals, Korthals Pointing Griffon, Griffon à Poil Dur.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski
Przeznaczenie obecne: wszechstronny pies użytkowy
Długość życia: około 14 lat
Wielkość i waga: 50-60 cm, 22-28 kg
Umaszczenie: rdzawobrązowe o różnym stopniu intensywności, biało-brązowe.

© Załoga Chartykasa