I grupa FCI

FCI 277/I.1  |  Chorwacja

Owczarki chorwackie były szczególnie rozpowszechnione w regionie Sławonia. Pierwsza wzmianka o rasie pochodzi z 1374 roku. Mówił o nim biskup diecezji Djakowo Petara Horvata, który pisał o „chorwackim psie pasterskim, na prawie trzy dłonie wysoki (ok. 45-cm), ze średnio długą, kręconą sierścią, stojącymi lub półstojącymi uszami, świetny stróż zwierząt domowych”.

Owczarki te to szybkie, pojętne i pełne energii psy. Wymagają socjalizacji już od pierwszych dni, gdyż zaniedbane staną się bardzo szczekliwe i destrukcyjne. Będą bardzo uciążliwymi domownikami. Uwielbiają ruch, zwłaszcza długie spacery i biegi, idealnie odnajdą się u aktywnych o kreatywnych ludzi. Uczą się szybko i chętnie, z ogromną radością wykonują powierzone im zadania.

© akc.org

Dobrze odnajdują się w życiu rodzinnym i tolerują inne zwierzęta, jednakże nie są psami dla dzieci – nie mają z nimi dobrego kontaktu i nie przepadają za nimi. Owczarki te najmocniej przywiązują się do jednego opiekuna i często są psami jednego pana. W związku z tym bardzo źle znoszą rozłąki i zmiany właściciela.

Owczarek chorwacki jest odważny i lojalny wobec swego pana. Do dziś wielu przedstawicieli tej rasy wykonuje w ojczyźnie tradycyjną pracę. Zaganiają przede wszystkim owce, ale doskonale się sprawdzają także przy bydle. Te nieustraszone psy potrafią zmusić do posłuszeństwa nawet dorosłego byka. W przeszłości pasały także świnie, a nawet niebezpieczniejsze od bydła konie. Obecnie następuje wyraźny podział na linię wystawową i linię pracującą. Obie nie różnią się wyglądem, ale znacznie różnią się charakterem, gdyż linia wystawowa ma bardzo ograniczony instynkt pasterski.

© hund.ch

Owczarek chorwacki jest generalnie bardzo zdrową i odporną rasą. Brak informacji o tendencjach do określonych chorób.

Nazwy: Owczarek chorwacki, Hrvatski ovčar,Croatian Sheepdog.
Przeznaczenie pierwotne: pies zaganiający i pilnujący stad owiec i bydła
Przeznaczenie obecne: wszechstronny pies użytkowy
Długość życia: około 14 lat
Wielkość i waga: 40-50 cm, waga proporcjonalna do wzrostu
Umaszczenie: czarne, z dopuszczalnymi na piersiach i łapach białymi znaczeniami.

© Załoga Chartykasa