VII grupa FCI/Rasy wymarłe

FCI 178/VII.1  |  Francja

Dupuy jest psem myśliwskim o szlachetnej powierzchowności. Jest łagodnym, marzycielskim psem. Jest świetnym psem myśliwskim, ale nie przepada za wodą i bardzo niechętnie się do niej zbliża. Jest pełen zapału, szybki i posłuszny. Był znany ze swego wyrafinowanego wyglądu przypominającego ogara i umiejętności łowieckich.

Braque du Puy to stara francuska rasa, na temat powstania której krążą dwie teorie. Jedna z nich głosi, że myśliwy i imieniu Dupuy miał swoją sukę, pokrytą samcem nieznanej rasy i z tego skojarzenia narodziły się szczenięta. Zaś druga teoria głosi, że jest to stara rasa, którą gajowy Dupuy zachował podczas rewolucji francuskiej. Inne teorie mówią, że rasa jest wymyślona i nigdy nie istniała naprawdę.

Jest całkiem możliwe, że Braque du Puy nie ma nic wspólnego z nikim o nazwisku du Puy lub Dupuy. Puy to termin używany na południu Francji do opisywania wzgórz wulkanicznych i rzadziej samych wulkanów. Istnieje wiele miejsc we Francji o nazwie Puy, podobnie jak wiele miejsc w Anglii i Ameryce ze wzgórzami w nazwie. Braque du Puy mogły zostać opracowane w dowolnej z tych lokalizacji lub być może po prostu często używane w miejscach, w których są powszechne. To może być źródłem jego nazwy. Jeśli tak, rasa została prawdopodobnie opracowana przez pojedynczego myśliwego lub małą grupę przez skrzyżowanie wyżłów z jakimś rodzajem ogara wzrokowego lub prawdopodobnie rodzajem setera.

Braque du Puy był dobrze znany francuskim sportowcom, ale nigdy nie był tak popularny wśród nich jak wiele innych ras wyżłów. Możliwe, że rasa nie posiadała dobry węch i wzrok. Rasa znana była w XX wieku. Jest niemal pewne, że liczba psów została zdziesiątkowana przez I i II wojnę światową, podobnie jak populacje praktycznie każdej dużej rasy francuskiej. Jest całkiem możliwe, że te konflikty zmniejszyły populację Braque du Puys do tak niskiego poziomu, że rasa nie mogła się odbudować. Wyhodowany prawie wyłącznie jako pies pracujący, Braque du Puy nigdy nie był stałym uczestnikiem francuskich ringów wystawowych. We wczesnych latach sześćdziesiątych pojawiło się pewne zainteresowanie ożywieniem rasy. Pisemny standard został opublikowany w 1963 r. I zaakceptowany przez kilka psich organizacji. Nie jest jednak jasne, czy rasa istniała nawet w momencie opublikowania normy, co mogło być oparte na doniesieniach o psie, który już wyginął.

Istnieje znaczna różnica zdań co do tego, co stało się z Braque du Puy. Niektórzy twierdzą, że pies wyginął pod koniec II wojny światowej. Inni uważają, że kilku członków rasy nadal żyło aż do późnych lat 60-tych lub wczesnych 70-tych, kiedy w końcu wymarły. Wśród ekspertów ds. Psów panuje zgoda co do tego, że Braque du Puy wyginęło pod koniec lat 70-tych. Istnieje niewielka liczba hodowców, którzy twierdzą, że Braque du Puy nigdy nie wyginęło. Wierzą, że nadal żyje na odległych obszarach Europy. Ci hodowcy od czasu do czasu oferują Braque du Puy na sprzedaż za pośrednictwem dealerów rzadkich ras. W rzeczywistości Braque du Puy jest nadal rozpoznawany przez kilka stowarzyszeń rzadkich ras na całym świecie.

Nazwy: Braque dupuy, Dupuy pointer, Braque du Puy, du Puy pointer.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski
Długość życia:
Wielkość i waga: 66-68 cm, 27-30 kg
Umaszczenie: białe z kasztanowymi oznaczeniami

© Załoga Chartykasa