VII grupa FCI

FCI 180/VII.1  |  Francja

Historia powstania rasy nie jest do końca znana. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że wywodzi się z rejonu Masywu Centralnego od dawnych francuskich wyżłów. Pewne jest to, że powstał w regionie Owernii, stąd też wywodzi się jego nazwa. W regionie tym przed 1814 rokiem hodowane były psy czarno-białe nakrapiane, oraz czarno-białe i brązowo-białe. Po raz pierwszy Braque d’Auvergne zostaje wspomniany pisemnie w 1881 roku, przez De Coninca. Przed XX wiekiem psy tej rasy prezentowały typ cięższy psa myśliwskiego. Po rozprzestrzenieniu się ich, także na północy Francji, wzrosło zapotrzebowanie na psa lżejszego. Do hodowli braków prawdopodobnie wprowadzono krew pointerów angielskich. Od tamtej pory ludzie związani z Réunion des Amateurs du Braque d’Auvergne zaczęli rozróżniać dwa typy tych psów – dawny typ Braque d’Auvergne i Braque d’Auvergne type parisienne.

© woopets.fr

Psy te są doskonałymi pomocnikami myśliwego, ale także kochanymi domownikami. Są łagodne w stosunku do ludzi, także zwierząt, łatwe do ułożenia, czułe i wrażliwe. Są delikatne i wymagają łagodnego podejścia, będą źle reagowały na krzyk i wymuszenie posłuszeństwa. Jest to duży i silny pies, o krzepkiej budowie przystosowanej do górzystego terenu. Tak jak jego przodkowie – francuskie gończe – jest lekki i elegancki podczas pogoni.

Wbrew wszystkiemu jest to przede wszystkim pies myśliwski, który powinien znajdować się w rękach osób aktywnych. Bardzo wytrzymały, może pracować cały dzień w trudnym terenie i różnych warunkach atmosferycznych. Wystawia przeważnie w pozycji stojącej, przy czym naturalna stójka pojawia się mniej więcej u półtorarocznego psa. Podczas pracy pozostają w pobliżu przewodnika, nigdy nie oddalają się zbyt daleko, lubiąc mieć go w okolicy. Potrafi pracować dolnym i górnym wiatrem, dlatego można go wykorzystywać wszechstronnie. Bardzo dobrze sprawdza się w pracy w wodzie. We Francji cieszy się opinią najlepszego psa do polowania na drobną zwierzynę.

© wamiz.com

Równocześnie jest to świetny pies do towarzystwa. Bez problemu przystosuje się do życia w mieście, jeśli tylko zapewni się mu dostateczną ilość ruchu. Przemiły, serdeczny i łagodny, ma zrównoważony charakter i tworzy głęboką więź z opiekunami. To doskonały towarzysz zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, wobec których jest bardzo wyrozumiały i cierpliwy. Nie jest agresywny w stosunku do ludzi ani zwierząt.

Uczą się łatwo i szybko, obcowanie z nimi to przyjemność, ale należy pamiętać, że nie lubią nudy. Zdarzają się w rasie także wyjątkowe pieszczochy, które ponad wszystko cenią sobie wygodną kanapę. Wyżeł ten nie jest obciążony chorobami genetycznymi. Dysplazja biodrowa zdarza się sporadycznie.

© dog-learn.com

Nazwy: Braque d’auvergne, wyżeł z Orwenii, wyżeł z Auvergne, wyżeł owerniacki.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Długość życia: około 12 lat.
Wielkość i waga: 17-30 kg, 53-63 cm.
Umaszczenie: białe z czarnymi plamami lub białe z czarnym cętkowaniem (czyli umaszczenie dereszowate z odcieniem błękitnym – tzw. charbonnée

© Załoga Chartykasa